Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Yüksek potansiyellilerin 20 karakteristik özelliği
02.02.2020
Blog
02.02.2020

Yüksek potansiyellilerin 20 karakteristik özelliği

Her ne kadar çalıştığınız ekibin oldukça yetenekli ve başarılı çalışanlardan oluştuğunu düşünseniz de Harvard Business Review’e göre bir şirketin işgücünün yalnızca yüzde 5’i yüksek potansiyelli çalışanlardan oluşuyor.

Yüksek potansiyelliler için yönetici rollere gelmek, bunun için gerekli yetkinliklere sahip olmak önemli.

Peki bir yönetici çalışanının yüksek potansiyelli olup olmadığını nasıl anlayabilir. İşte size yüksek potansiyellilerin 20 özelliği.

1. Yaptıkları işte iyidirler

Yüksek potansiyelliler, son derece yeteneklidirler ve oldukça iyi iş çıkarırlar. Özel bir projeniz olduğunda, muhtemelen yüksek potansiyelli çalışanlara bakacasınız. Bu çalışanlar sizin şirketinizi geleceğe taşıyacak çalışanlardır.

2. Liderlik pozisyonlarına hemen atlarlar

Bir grup projesi gerçekleşeceği zaman, ya da bir inisiyatifi tek başınıza yönetemeyeceğiniz zaman, yüksek potansiyelliler hemen bu liderlik pozisyonuna gönüllü olacaktır. Doğuştan liderlik becerilerine sahiptirler ve daima bu becerileri pratiğe dökmek isterler.

3. Bağımsız çalışma isterler

Yüksek potansiyelliler her işi zamanında bitirir. Bu çalışanlar kesinlikle güvenilirdir. Kontrol bile etmenize gerek kalmadan bu kişilere güvenebilirsiniz.

4. İnisiyatif alırlar

Bu çalışanlar, etrafınızda dolaşıp, onlara ne yapacağınızı söylemenizi beklemezler. Sürekli beyin fırtınası yapıp, daha çok iş yapmaya isteklidirler. Ne zaman hesapta olmayan bir proje çıksa, bu kişiler hemen gönüllü olurlar.

5. Şirketin nereye gittiğiyle ilgilenirler

Pek çok çalışan para kazanmak için çalışır. Yüksek potansiyelliler ise çalıştıkları şirketin başarısına yatırım yaparlar. Şirketin geleceğini düşünürler.

6. Baskı altında ezilmezler

Yollarına ne çıkarsa çıksın her şeye hazırdırlar. İşler sarpa sarsa da bu kişiler soğukkanlılıklarını yitirmezler. Sakinliklerini korur, kendilerine hakim olurlar. Pek çoğu yüksek baskılı durumlarda kendini geliştirir.

7. Soru sorarlar

Soru sorarlar çünkü şirketin geleceği ile ilgilidirler. Şirketinizin gelecekteki yıldızları bolca soru soracaktır. Henüz yönetici rollerde değillerse de, her zaman doğru seçimlerin yapıldığına emin olmak isterler.

8. Sürekli yeni yetkinlikler edinmeye çalışırlar

Daima yeni şeyler öğrenme peşindedirler. Daha iyi işler ortaya çıkarmak için çabalarlar. Piyasada neler olup bittiğini, sektörle ilgili haberleri yakından takip eder ve böylece daha etkili olmak için yeteneklerini parlatırlar.

9. İş arkadaşlarına yardımcı olurlar

Yüksek potansiyelliler, şirketlerinin başarısının, çalışan herkesin çabasına bağlı olduğunu bilirler. Eğer iş arkadaşları çok işe boğulmuşsa, onların yükünü hafifletmek için onların işlerinin bir kısmını almayı teklif ederler.

10. İşe olumsuzluk getirmezler

Eğer işyerinde aşırı iş yükü altındaysanız ya da çok stresli bir dönemden geçiyorsanız, sinirlerinize hakim olamayabilirsiniz. Yüksek potansiyelliler, soğukkanlı kalmanın ve keyifli bir çalışma ortamı yaratmanın anlamını bilirler. Kötü zamanlardan geçseler de pozitif kalmayı başarırlar.

11. Her zaman haklı olunmayacağını bilirler

Dünyadaki en zeki kişi bile zaman zaman yanlış kararlar verebilir, hata yapabilir. Bu sebeple fikirlerini tartışmaya açmayı severler ve başka birisinin daha iyi bir fikri olduğunu düşünüyorlarsa da o fikri desteklemekte hiçbir sıkıntı görmezler.

12. Görev tanımlarının dışında da sorumluluk alırlar

İşlerinin, sadece görev tanımıyla sınırlı olmadığını bilirler. Ek sorumluluklar almaya heveslidirler.

13. Çalışma arkadaşlarının sıkı çalışmasını takdir ederler

Çalışma arkadaşlarının sıkı çalışmasını takdir etmenin ne derece önemli olduğunun farkındadırlar. Düzenli olarak çalışma arkadaşlarına gösterdikleri çabalardan dolayı teşekkür ederler.

14. Geribildirimleri dinlerler

Daima en iyi olmayı hedefledikleri için geribildirim almayı severler. Hem iyi hem kötü geribildirimlere açıktırlar. Bu sebeple yöneticileri onlara hatalarını söylediğinde, bunu düzeltmek için çabalarlar.

15. Kariyer hedeflerinin bilinmesini isterler

Yüksek potansiyelliler kariyer hedefleri, kendilerini gelecekte görmek istedikleri yerler hakkında sıklıkla konuşurlar.

16. İşyerinde arkadaşları vardır

Destekleyici ve neşeli bir ruha sahip oldukları için, yüksek potansiyelli çalışanlar herkesle iyi geçinirler.

17. Grup çalışmasına yatkındırlar

Yetenekli çalışanlar kendi işlerinde iyi olsalar da, geleceğin liderleri, grup projelerinde de çok başarılıdırlar. İşbirliğinin ve kritik bileşenlerin önemini bilirler.

18. İş arkadaşlarının güvenini kazanırlar

Sıkı çalışmaları, cana yakın tavırları, işlerine adanmışlıklarıyla, takım arkadaşlarının güvenini kazanırlar. İş arkadaşları onlara saygı duyar ve bir tavsiyeye ihtiyaçları olduğunda onlara giderler.

19. Duygusal zekaları yüksektir

Kendinizi başkasının yerine koyabiliyorsanız, etkili lider olmak çok daha kolay olur. Duygusal zekası yüksek çalışanlar daha empatik ve anlayışlı olurlar.

20. Şirket kültürünü yaşarlar

Geleceğin liderleri şirket kültürünün cisimleşmiş halidir. Bu kültürü yaptıkları her şeyde pekiştirirler ve diğer çalışanları da aynı şeyi yapmaları için cesaretlendirirler.

Kaynak: Tinypulse

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x