Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Mükemmeliyetçilik
22.07.2020
Blog
22.07.2020

Mükemmeliyetçilik

 

kariyerinizi sabote etmesin

Pek çok kişi mükemmeliyetçiliği iyi bir şey olarak düşünür ve gururla “ben bir mükemmeliyetçiyim’ der. Hatta bazen iş görüşmelerinde zayıf tarafınız nedir sorusuna karşılık aday “mükemmeliyetçi olmam” cevabını verir ama aslında zayıf olduğunu düşündüğü bu tarafıyla içten içe övünür…

Mükemmeliyetçi olmanın artı ve eksileri var muhakkak. Mükemmeliyetçi kişiler işlerini zamanında ve kusursuz yapmak için son derece motivedirler ama bu kişiler aynı zamanda daha yüksek oranda strese maruz kalıp, tükenmişlik sendromuna daha yatkın oluyorlar.          

Business Insider’da yer alan bir haber, University of Bath ve York St John University’den Thomas Curran ve Andrew P. Hill’in araştırmasını konu alıyor. Habere göre araştırmayı yürüten ikili, mükemmeliyetçiliğin sizi hiçbir şeyde daha iyi yapmadığı sonucuna varıyorlar.

Curran ve Hill, 1989’dan 2016’ya mükemmeliyetçiliğin kişilere etkisini araştırdı. Sonuçlar hiç de iç açıcı değil. Öncelikle mükemmeliyetçiliğin ruhsal hastalıklar, depresyon, sosyal kaygı, agorafobi, anoreksi, insomnia ve hatta intihar düşüncesiyle bile ilintili olduğunu buldular. İkili aynı zamanda mükemmeliyetçiliğin gençler ve çocuklar arasında da artışta olduğunu buldular.

Bbc.com’da yazan Amanda Rugeri’nin haberinde Hill, şunları söylüyor: "Başarısızlık karşısında mükemmeliyetçiler duygusal olarak daha aşırı tepki verir; daha fazla suçluluk, utanç ve öfke duyar. Daha kolay pes eder. Bu durum onları edinmek istedikleri başarıdan da alıkoyar. Çocuklarda bile performans kaygısı ile mükemmeliyetçilik arasında bağlantı vardır. Mükemmeliyetçiler için performans ile benlik algısı iç içe geçmiştir. Başarılı olamadıklarında sadece yaptıkları konusunda hayal kırıklığı değil, kendi kimliklerine dair de utanç hissederler. Sonra da mükemmeliyetçilik bu utancı hissetmemek için bir savunma taktiği haline gelir. Eğer mükemmelseniz başarısız olmaz, başarısız olmazsanız utanç da hissetmezsiniz. Böylece mükemmeliyetçilik arayışı kısır bir döngü haline gelir ve böyle bir şey olanaksız olduğundan sonuç vermeyen bir arayıştır.”

SAĞLIKLARI TEHLİKEDE

Harvard Business Review, “mükemmeliyetçiler işyerinde daha iyi performans mı sergiliyor” sorusuna yanıt aradı. 1980’den bugüne yürütülen analizlere bakılarak, mükemmeliyetçilik ve çalışanın verimliliğini etkileyen faktörler arasındaki ilişki araştırıldı. Araştırma çalışma yaşındaki 25 bin kişiyi kapsıyor. Araştırma sonucuna göre mükemmeliyetçilik oldukça büyük bir zayıflık.

Araştırmaya göre mükemmeliyetçiler, işlerinde daha motiveler, daha uzun saatler çalışmaya hazırlar ve işlerine daha bağlılar. Fakat aynı zamanda mükemmeliyetçilik, aşırı stres, tükenmişlik, işkoliklik, kaygı ve depresyonu da beraberinde getirebiliyor.

Araştırmaya göre de performans ve mükemmeliyetçilik arasında bir bağ yok, yani mükemmeliyetçiler, diğerlerinden daha iyi ya da daha kötü performans sergiliyorlar denemez. Arada neden bir bağ olmadığına gelince, net bir görüş olmamakla birlikte, bazı tahminler var. Belki mükemmeliyetçiler yaptıkları işe o kadar çok zaman ayırıyorlar ki diğer sorumluluklarını ve projeleri görmezden geliyor olabilirler…

VAZGEÇMEK İSTEMİYORLAR

İşin en tehlikeli yanı pek çok mükemmeliyetçi de bu huyundan vazgeçmek istemiyor. Çünkü pek çoğu mükemmeliyetçi olmanın onları işlerinde iyi yaptığını düşünüyor. Mükemmeliyetçilik insanı mutsuz hissettiriyor ve size zarar veriyor.

Bu sebeple mükemmeliyetçiliğimizle içten içe gurur duymaktan vazgeçmeli, bu durumdan kurtulmak için çareler aramalıyız. Öncelikle mükemmeliyetçiliğin iyi bir şey olmadığına inanmalı, kendimize daha insaflı davranmalıyız. ‘Ya hep ya hiç’ bakış açısından kurtulmalı, kendimizi sürekli eleştirmekten vazgeçmeli, kendimizde hata yapma hakkını görmeliyiz. Gerekiyorsa bu konuda terapi alınabilir.

Burada yöneticilere de iş düşüyor, çalışanları iş dışında aktivitelere yönlendirebilir, onların streslerini azaltmak için bu konuyu çalışanlarıyla direkt olarak konuşabilirler.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x