Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Çalışan sirkülasyonunun 7 sebebi
28.02.2020
Blog
28.02.2020

Çalışan sirkülasyonunun 7 sebebi

İşe alım oldukça maliyetli bir süreç. İşe alım, maaş giderlerinden yan haklara, onboarding sürecinden verilen eğitimlere pek çok maliyet kalemi içeriyor. Ayrıca bir çalışanın tam performans göstermesinin en az 2 yıl aldığı söyleniyor.

Peki çalışanlar en çok hangi sebeplerden işlerini terk ediyorlar? İşte en çok karşılaşılan sebepler:

1.Aşırı çalışıyorlarsa

Tiny Pulse’ın araştırmasına göre çalışanların neredeyse yüzde 70’i işlerini yapmak için hafta içinde yeterli zamanlarının olmadığını hissediyorlar. Ellerinde birikmiş pek çok işi olması, haftasonuna da iş taşması onları çok motive etmiyor. Aşırı çalışan personel genellikle gemiyi terk edecektir. İşverenlerin iş-özel yaşam dengesini anlamaları gerekir. Eğer çalışanlarınızın aşırı iş yüklendiğinden emin değilseniz direkt sorabilirsiniz.

2. Takım üyelerinden birisine kayırmacılık yapılıyorsa

Eğer patron, takımdaki favori çalışanına farklı davranırsa diğer ekip üyelerinin öfkelenmesi an meseledir. Bu durumu yaşamamak için tüm çalışanlara eşit davranın. Örneğin şirketinizde uzaktan çalışma yoksa, bir iki çalışana bu hakkı verip diğerlerine haksızlık yapmayın.

3. Maaşlarından memnun değillerse

Yine Tiny Pulse’nin araştırmasına göre çalışanların yüzde 25’i,  yüzde 10’luk bir maaş artışı için başka bir yerde çalışabileceklerini söylüyorlar.

Eğer işyeriniz oldukça düşük maaşlar veriyor, maaş artışından kaçınıyorsa çalışanlar kaçacaklardır.

Yeni bir çalışanı işe almanın ne kadar maliyetli olduğunu hatırlayın ve maaşlara bir kez daha göz atın.

4. Toksik şirket kültürü varsa

İşyeri kültürüyle çalışan mutluluğu çoğunlukla oldukça sıkı bir bağa sahiptir. Çalışanlar şirket kültürünü sevdiklerinde daha mutlu ve verimli olurlar. Sevmediklerinde ise mutsuz ve demotive olurlar. Ve ilk fırsatını bulduklarında gideceklerdir.

5. Patrondan nefret ediyorlarsa

Eğer spesifik bir yöneticiye bağlı çalışanlar teker teker gemiyi terk etmeye başladıysa bilin ki bu şirketten kaynaklı değil yöneticiden kaynaklıdır. Hatırlayın, “Çalışanlar şirketlerini değil yöneticilerini terk ederler.’ Doğru yöneticiyi atadığınıza emin olun ve çalışan eğitim programları kadar yönetici eğitimlerinin de çok önemli olduğunu unutmayın.

6. Yeteri kadar kariyer imkanı yoksa

Çalışanlar profesyonel olarak gelişmek istiyor, kariyerlerinde ilerleme fırsatı istiyorlar. Tiny Pulse araştırmasına göre çalışanların sadece yüzde 25’i şirketlerinde kendilerini gelişim fırsatı bulduklarını söylüyorlar. Eğer çalışanlara kariyerlerinde gelişim fırsatı vermezseniz sizi terk etmeleri hiç de sürpriz olmayacaktır. Bu nedenle çalışanlarınıza sık sık onların kariyerlerini önemsediğinizi gösterin. Bir mentorluk programı başlatabilir, çalışanları da bu konuda konuşmaya teşvik edebilirsiniz. Eğitim ve öğretime de yatırım yapmayı ihmal etmeyin.

7. Çalışanlar takdir edilmediklerini düşünürlerse

Eğer çalışanlar sıkı çalışmalarının takdir edilmediğini düşünüyorlarsa bir çıkış arayacaklardır. Çalışan takdir programlarınızı güçlendirin. Çalışma arkadaşları tarafından takdir görmek, onların gözünde sıkı çalışmalarının değer gördüğünü hissettirir. Bir araştırmaya göre eğer bir araç sağlanırsa, çalışanların yüzde 44’ü düzenli olarak çalışma arkadaşlarını takdir ediyorlar. Çalışanlara bu fırsatı verin, birbirlerini takdir etmeleri için onları cesaretlendirin, onlara imkan tanıyın.

Kaynak: Tinypulse

Kaynak: Tinypulse

 

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x