Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Kriz döneminde mindfulness çalışmaları iş performansını olumlu etkileyebilir
04.05.2020
Blog
04.05.2020

Kriz döneminde mindfulness çalışmaları iş performansını olumlu etkileyebilir

Kriz sebebiyle birçoğumuz içinde bulunduğumuz belirsizliklerden etkileniyoruz ve endişeliyiz. Bir yandan kendimizi fiziksel olarak sağlıklı tutmaya çalışırken, diğer yandan covid-19 ile ilgili yeni gelişmeleri takip ediyor, sevdiklerimizin sağlığı için önlemler alıyor ve uzaktan yürüttüğümüz işlerimizde çalışmayı sürdürüyoruz. Yaşadığımız bu yeni normal, odağımızın birçok farklı konuya dağılmasına neden oluyor ve iş performansımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu dönemde, kaygı durumumuzu azaltarak odağımızı arttırmak için farklı meditasyon tekniklerinden yararlanmak hem genel duygu durumumuza hem de dolaylı olarak iş performansımıza olumlu etki sağlayabilir. Eski dönem felsefelerinden günümüze ulaşan ve “şimdiki an farkındalığı” anlamına gelen bilinçli farkındalık (mindfulness) tekniği ise bu rolü etkili şekilde üstlenebilir.


2019 yılında Organizational Behavior and Human Decision Processes dergisinde yayınlanan araştırmada, bilinçli farkındalığın yüksek olmasının dolaylı olarak içsel motivasyonun ve işe bağlılığın artması ve stres seviyesinin düşmesi gibi olumlu etkileri olabileceği belirtiliyor. Forbes dergisindeki yazısında kriz döneminde mindfulness egzersizlerinin olumlu etkilerini vurgulayan Anne Iversen, bu tekniğin covid-19 krizi döneminde kontrolümüz dışında gerçekleşen olayları kabul etme ve içsel huzuru sağlama açısından olumlu etkileri olabileceğini söylüyor. Aynı zamanda Iversen, şirketlerinde daha önceden uygulanmış kapsamlı mindfulness programı sonucunda çalışanlarda zorluklarla mücadele etme, farkındalık, güven, merak ve yenilikçilik gibi konularda olumlu etkiler gözlemlediklerini belirtiyor.


Bunun yanında, kriz döneminde iş performansında oluşabilecek negatif etkiler pozisyonlara göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle yaratıcılık gerektiren pozisyonlarda çalışanlarda kriz döneminde duyulan kaygı, iş performansı üzerinde daha fazla olumsuz etki yapabilir. Mindfulness tekniği yaratıcılık üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak için de etkili olabilir. 2019 yılında yapılan bir araştırmada, mindfulness tekniğinin çalışanların yaratıcılığına olumlu etki yaptığı ve böylece iş performansını olumlu etkileyebileceği bulunmuş. Yine aynı araştırmada, yaratıcı süreçlere dahil olmanın çalışanların bilinçli farkındalığına olumlu etki yaptığı ve dolayısıyla iş performanslarını olumlu yönde etkileyebileceği görülmüş. Bu anlamda, kriz döneminde yaratıcılık gerektiren pozisyonlarda iş performansı üzerindeki etkileri azaltmak için mindfulness tekniklerinin etkili rol oynayabileceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda, çalışanların yaratıcı süreçlere katılımını desteklemek, bilinçli farkındalıklarına katkı sağlayarak dolaylı yoldan iş performansları üzerinde pozitif etki yaratılabilir. Bu açıdan, şirketlerin kriz döneminde çalışanların yaptıkları işin doğasını göz önünde bulundurarak, şimdiki an farkındalıklarını arttıran online programlar düzenlemelerinin ya da çalışanlarını yaratıcı süreçlere dahil etmelerinin iş performansı üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak için etkili bir çözüm olabileceğini söyleyebiliriz.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x