Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Dijitalleşen Dünyada İşe Alım Testleri: Nasıl Hazırlanmalıyız?
29.06.2020
Blog
29.06.2020

Dijitalleşen Dünyada İşe Alım Testleri: Nasıl Hazırlanmalıyız?

 

İşe alım, ikinci dünya savaşı yılları ve sonrasındaki iş gücü açığının etkisiyle ilerleyen ve günümüzde hızla gelişen bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bugün ise işe alım dediğimizde, klasik işe alım yöntemlerinin ötesine geçmiş, dijitalleşmenin ışığında adayları en doğru şekilde değerlendirerek uygun pozisyonlara yerleştirmek için sırtını bilime dayamış ve sürekli dönüşen bir alandan bahsediyoruz. Bu anlamda, adaylar yalnızca klasik tekniklerle analiz edilmiyor, adayların kişilik, yetkinlik ve yeteneklerini en geçerli şekilde ölçümleyebilmek için bilimsel birçok çalışma yapılıyor. Kurumlar bu uygulamalar aracılığıyla pozisyona en uygun kişiyi işe almaya çalışırken, adaylar da hayallerindeki işe girebilmek için bu uygulamaları başarılı bir şekilde tamamlamak istiyorlar. Peki bir aday olarak hayalinizdeki pozisyon için tamamlamanız gereken uygulamalar ile ilgili nelere dikkat etmelisiniz?

Pozisyonun Gerekliliklerine Hâkim Olun

Öncelikle, kendinize şu soruyu sormalısınız; doğru pozisyona mı başvuruyorum? Çünkü, işe alım uzmanınız tarafından size atanacak test ya da envanterin ölçtüğü özellikler sizin başvurduğunuz pozisyon için kritik önceliği olan başlıklar olacaktır. Eğer sahip olduğunuz yetenek veya yetkinlikler, başvuracağınız iş için gerekli değilse, bunun sonuca etkisi olmayacaktır. Çok yüksek bir mesleki bilgiye ya da yeteneğe sahip olmanız, o pozisyona uygun görülmeniz için tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle, başvurduğunuz firmayı iyi tanımanız, pozisyonun gerekliliklerini doğru şekilde anlamanız oldukça önemli.

Ön Hazırlıklarınızı Tamamlayın

İşe alım uzmanı size tamamlamanız gereken uygulamaları iletti ve artık uygulamaya başlayabilirsiniz. Acele etmeyin! Uygulamaya başlamadan önce, size verilen talimatları dikkatlice okuyun ve işe iyi bir ön hazırlıkla başlayın. Uygulamayı en son ne zamana kadar tamamlamanız gerektiğini, uygulamanın ne kadar süreceğini, tamamlamak için hangi teknik gereksinimler bulunduğunu öğrenin.

Size gönderilen uygulamanın neyi ölçtüğünü iyi anlayın. Size bir yetenek testi gönderilmişse, analitik, sözel, sayısal ya da farklı bilişsel yeteneklerinizi ölçen soruları yanıtlıyor olacaksınız. Kişilik ve yetkinlik envanterlerinde ise amaç ise sizin mesleki bilginizi ya da bilişsel becerilerinizi ölçmek değil, sizi, kişilik özellikleriniz veya sahip olduğunuz yetkinlikler açısından tanımak olacaktır. Bu nedenle, çeşitli özelliklerinizin değerlendirilmesi amacıyla çeşitli ifadeleri size uygunluk düzeylerine göre yanıtlıyor olacaksınız. Daha önce size gönderilen uygulamaya benzer bir uygulama tamamlamadıysanız, yanıtlamaya başlamadan önce işe alımda kullanılan testler ve envanterlere dair genel bir araştırma yapabilir veya birkaç pratik yapabilirsiniz.

Uygulamalarla ilgili bilgileri edindikten sonra uygulamaları tamamlarken rahat konsantre olacağınız bir ortam oluşturun. Eğer gerekiyorsa yanınızda kâğıt kalem bulundurun. Uygulamada kamera görüntüsü kaydedilecekse, arka planınıza da özen gösterin. Ayrıca, sınav esnasında yaşayacağınız olası bir teknik sorun için ulaşmanız gereken teknik birimin iletişim bilgilerini not edin. Böylece, yaşadığınız teknik sıkıntıyı uygulama esnasında anlık olarak paylaşabilirsiniz.

Yanıtlarken Zamanınızı Etkili Şekilde Kullanın

Envanterlerde süre kısıtlaması olmaması, ifadeleri panik yapmadan, rahat şekilde yanıtlamanızı ve böylece kendinizi en doğru şekilde yansıtabilmenizi sağlayacaktır. Testlerde ise zamanınızın kısıtlı olması acele etmenize neden olmamalı. Örneğin, 40 dakika süren bir genel yetenek testini hemen bitirmek için testin 20 dakikasını kullanıp tamamlamak yerine, size verilen süreyi en etkili şekilde kullanmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda, yapamadığınız soru olduğunda buna takılmak yerine diğer sorulara geçin. Böylece baskı altında, devam edebildiğinizi de gösterebilmiş olacaksınız.

Envanterlerde Kendinizi Farklı Göstermeye Uğraşmayın

Envanterlerde en yüksek puanı almanın hiçbir önemi yoktur. Önemli olan aranan kişilik özelliklerine, şirketin istediği oranda sahip olmaktır. Örneğin, çok yüksek bir dışadönüklük mizacı her pozisyon için uygun olmayacaktır. Bu sebeple, kendinizi olduğunuz gibi yansıtmaya çalışın. Bir kişilik testi ya da envanter yanıtlıyorsanız, raporunuzu okuyacak kişiye kendi profilinizi en doğru şekilde çizmelisiniz. Bu tür uygulamalarda tutarsızlıklar ve yanıltma eğilimi kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu nedenle, temel hedefiniz uygun olduğunuz pozisyonda çalışmak olmalı. Unutmayın, kişiliğinize, yeteneklerinize ve yetkinliklerinize en uygun pozisyonda çalıştığınızda, etkili sonuçlar elde edecek, işinizi daha çok sevecek ve kariyer basamaklarınızı daha emin adımlarla çıkıyor olacaksınız.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x