Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Topluluk önünde konuşacaklara 10 tavsiye
09.07.2020
Blog
09.07.2020

Topluluk önünde konuşacaklara 10 tavsiye

 

Topluluk önünde konuşurken pek çoğumuzun karnına ağrılar girer, yüzümüz ellerimiz korkudan buz keser. 2 dakikalık konuşma bile bir ömür gibi gelebilir. Aslına bakarsanız topluluk önünde konuşma pek çok insan için ürkütücü bir düşünce. Bir araştırmaya göre topluluk önünde konuşma Amerika’da her 4 kişiden 1’inin kabusu. Hatta Chapman Üniversitesi’nin 2018 yılı araştırmasına göre topluluk önünde konuşma yapmak, yılandan, cehennemden, gece tek başına yürümekten ve böcek korkusundan bile daha ürkütücü.

Uzman konuşmacılar, topluluk önünde konuşacaklara şu tavsiyelerde bulunuyorlar:

Normal bir duygu

Pek çoğumuz için topluluk önünde konuşmak oldukça stresli ve korkutucudur. Öncelikle bu duygunun son derece normal bir duygu olduğunu kabul edin.

Konunuza hakim olun

Konuya hakim değilseniz gerginliğiniz artacaktır. Eğer ne söyleyeceğinizi biliyorsanız ve konuya hakimseniz kendinize güveniniz artacaktır.  Bu sebeple sunuma iyi hazırlanmalı, rakamları ikişer defa kontrol etmeli, size gelebilecek soruları öngörüp iyice çalışmalısınız. Konuya hakim olduğunuzu herkese gösterin.

Dinleyicileri tanıyın

Nasıl bir gruba sunum yapacağınızı önceden araştırın. Dinleyiciler onların dilinde konuşmanızı isteyeceklerdir. Alışık oldukları terminolojiyi kullanın. Onların bilebileceği örnekler, tanımlamalar kullanın.

Anekdot ve istatistik paylaşın

Etkileyici bir anekdot, hikaye ya da istatistikler paylaşın. Dinleyicilerin dikkatini üzerinize toplayın.

Hazırladığınız sunuma hakim olun

Pek çok konuşmacının sahnede kem küm ettiğine, nerede kaldıklarını unuttuklarına tanık olmuşsunuzdur. Bu çoğunlukla hazırladıkları sunuma hakim olmadıklarından kaynaklanır. Sunumu kelime kelime ezberlemek değil, önemli olan ana hatların altını çizmiş olmaktır.

Zamanı iyi kullanın

Konuşmanızı size verilen zamana sığdırın. Önemli olan uzun uzun konuşmak değil, en kısa zamanda en doğru bilgiyi en güzel şekilde karşı tarafa verebilmek.  

Ekipmanı kontrol edin

Kullanacağınız ekipmanları önceden test edin. Tüm gözler size çevrilmişken o her zaman kullandığınız laptop’unuzu bile kullanmanız hiç de kolay olmayacaktır. O sebeple sunumdan önce mutlaka provanızı yapın.

Küçük bir ara verin

Esas mesajı vermeden önce 3-5 saniyelik duraklamalar verin. Böylece dinleyicileri konuşmanıza çekmiş olursunuz.

Prova yapın

Bol bol pratik yapın. Sunumunuzu rahatça yapana kadar pratik yapın. Yakınınızdaki kişileri karşınıza alın ve onlara sunum yapın, sonrasında onlardan geribildirim isteyin. Hatta kendinizi kameraya çekip izleyebilirsiniz. İyi bir sunum yapmanın yolu bol bol prova yapmaktan geçiyor.

Deneyim kazanın

Fırsatını her bulduğunuzda konuşmacı olun ve diğer konuşmacıları dinleyin. Olabildiğince deneyim kazanın. Örneğin TED konuşmacılarına bir göz atıp sunumlarını nasıl yaptıklarına dikkat edebilirsiniz.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x