Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Teknik Uzmanlık: Kendinize ne kadar yatırım yapıyorsunuz?
09.11.2020
Blog
09.11.2020

Teknik Uzmanlık: Kendinize ne kadar yatırım yapıyorsunuz?

Dünya değişiyor. Her gün alanınızla ilgili yeni fikirler ortaya atılıyor, fikirler gerçeğe dönüşüyor ya da yapay zekâ gibi ileri teknolojiler alanınızla ilgili en önemli programların sistemine işleniyor. Peki siz bu değişimi takip etme konusunda hangi noktada duruyorsunuz? Bu yazımızda, temel yetkinliklerden olan ve bir çalışanın alanıyla ilgili konularda kendini geliştirmeye olan isteğini, çabasını ifade eden teknik uzmanlık yetkinliğini ele alıyoruz.

Neden teknik uzmanlık?

Eğer teknik uzmanlık açısından yetkinseniz, kendinizi geliştirmeye ve alanınızla ilgili yeni bilgiler öğrenmeye açıksınız, alanınızla ilgili güncel bir bilgi birikimine sahip olmak için çabalıyorsunuz demektir. Peki, alanınızla ilgili güncel kalmak sizin için neden önemli? Önce buna değinelim. Alanınızla ilgili bilgi birikiminizi güncel tuttuğunuzda alanınıza karşı daha hevesli, daha rahat hissetmeye başlayacaksınız. Bunun yanında, bilgi birikiminizi zenginleştirmeniz, alanınızdaki yeteneklerinize yenilerini eklemeniz, zamanınızı daha iyi kullanmanızı sağlayacaktır. Belki de en önemlisi, siz öğrendikçe çevrenizdeki insanların gelişimine de katkı sağlıyor olacaksınız. Diyelim ki bir şirkette yöneticisiniz. Alanınızda, sizin de işlerinize oldukça etki edecek bir konuda, yepyeni bir program çıktı. Siz bu programı öğrendiniz ve departmanınızda gerçekten çok iyi projelere imza atacağınız bir başlangıç yaptınız. Bu adımınızla birlikte ekibiniz de kendisini oldukça geliştirdi. Kısacası, sizin alanınızla ilgili hevesiniz ve merakınız, şirketinize bambaşka kapılar açtı. Elbette, bunun tam tersi de mümkün olabilir. Teknik uzmanlık yetkinliğinize yatırım yapmazsanız, dünya ne kadar dönerse dönsün siz alanınızda hep aynı noktada kalmaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle, alanınızda uzmanlaşmak için yalnızca deneyimlerinize bağlı kalmadan bilgi birikiminizi arttırmak için çaba göstermeniz, varsa yeni programları, uygulamaları öğrenmeye çalışmanız size inanılmaz katkılar sağlayacaktır.

Nasıl geliştirelim?

Kendinize “Dünyada alanımla ilgili neler oluyor?” diye sorduğunuzda ve gerçekten kendinizi geliştirmek istediğinizde aslında imkanların ne kadar fazla olduğunu fark edeceksiniz. Online dersler, uzaktan eğitim programları, seminerler kısacası çok fazla bilgi kanalı var. Özellikle, bugün dijitalleşen dünyada, nerede olursak olalım, her yerde bilgiye erişimimiz oldukça hızlı. Farklı ülkelerdeki programlara bile hızlıca katılım sağlayabilirsiniz. Ancak, elbette bunlar dışında da teknik uzmanlığınıza katkı sağlayabilecek adımlar atabilirsiniz.

Örneğin, kendinize bir kariyer günlüğü tutarak, kendinizi takip edebilirsiniz. Son 6 ayda kariyeriniz için, firmanızda çalışmanız süresince kazandığınız deneyime ek olarak, bireysel anlamda neler yaptınız? Hangi seminerlere katıldınız? Hangi kaynakları okudunuz? Bu kaynaklar size neler kattı? Tüm bunları kariyer günlüğünüze işleyerek kariyer yolculuğunuza dair geniş bir bakış açısı kazanabilirsiniz. Bu bakış açısı sizin hem eksik olduğunuz konuları fark etmenizi hem de kendinizi geliştirmek adına motive olmanıza yardım edecektir.

Bunun yanında, iş ortamınızda sizinle aynı alanda çalışan bir iş arkadaşlarınızla birlikte organize ettiğiniz kısa görüşmelerle bir diğerinin bilmediği programları, analizleri birbirinize anlatabilir ya da yeni bir makaleden bahsedebilirsiniz. Belli aralıklarla organize edebileceğiniz bu görüşmelerle iş arkadaşınızdan kullanmayı bilmediğiniz bir programı öğrenebilirsiniz ya da iş arkadaşınız sizden daha önce yapmadığı bir analizi öğrenebilir. Sizinle aynı alanda çalışan iş arkadaşınızla yaptığınız bu karşılıklı bilgi alışverişi, alanınızda kendinizi geliştirmeniz için faydalı bir yöntem olacaktır.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x