Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Pandemi Sonrası Dönüşüm: Sağlık Sektöründe Aranan Yetkinlikler Değişiyor mu?
09.02.2021
Blog
09.02.2021

Pandemi Sonrası Dönüşüm: Sağlık Sektöründe Aranan Yetkinlikler Değişiyor mu?

Pandemi döneminde yaşanan dönüşüm, birçok sektörde çalışanlardan beklenen özellikleri de etkiledi. Kurumların aradığı yeteneklerde önceliklerinin farklılaşmasına, farklı yeteneklerin ön plana çıkmasına neden oldu.  2021 yılında, pandeminin de etkisiyle; dayanıklılık, adaptasyon ve dijital zekâ gibi yetkinlikler kurumların işe alım kararlarında öncelik verdiği yetkinler listesinde yerini aldı. Bu genel bakış açısının yanında, hangi yeteneklerin ön plana çıktığını, hangi ihtiyaçların doğduğunu farklı endüstriler bazında da incelemek, elimizdeki sonuçları ve etkileri üzerinde çalıştığımız sektörü derinlemesine anlamamızı sağlıyor.

World Economic Forum’un 2020 yılı Ekim ayında yayınladığı The Future of Jobs raporuna göre, geleceğin iş gücü daha şimdiden, “online” beyaz yaka iş gücüne dönüşmüş durumda. Bu iş gücünde aranan yetenekler ve karşılaşılan engeller ise endüstriler arasında farklılıklar göstermekte. Bugünkü yazımızda, şu anda belki de en fazla gündemde olan endüstrilerden biri Sağlık ve Sağlık Hizmetleri alanını ele alıyoruz ve bu alanda hangi yetkinlikler ön plana çıktı, yeni teknolojilerin adaptasyonunda ne gibi zorluklar bulunuyor, bunları sizlerle paylaşıyoruz.

World Economic Forum’un raporuna göre, sağlık sektöründe ön plana çıkan yetkinlikler listesinde ön planda olanlar şu şekilde: Sürekli öğrenme, duygusal zekâ, yaratıcılık, orijinallik ve inisiyatif kullanma, liderlik ve sosyal etki, dayanıklılık, stres toleransı ve esneklik, akıl yürütme, problem çözme, fikir üretebilme, ikna yeteneği ve ileri teknoloji kullanımı.

Bunun yanında, rapora göre 2024 yılında dijital dönüşümün de etkisiyle, bütün görevlerde insan ihtiyacının %48 seviyesinde olacağı öngörülüyor. Bu görevlerde insana olan ihtiyacın en fazla akıl yürütme, karar verme, koordine etme, geliştirme, yönetme, iletişim ve etkileşim alanlarında olacağı düşünülüyor.

Bununla birlikte sağlık sektörünün, bu dijital dönüşümde, bahsedilen yeteneklere ağırlık vermesinin yanında, teknolojik adaptasyonunu hızlandırabilmesi için engel oluşturan faktörleri de iyi analiz ederek yeni adımlar atması gerekiyor. Peki insan kaynakları çerçevesinde, günümüzdeki sağlık sektörünün dijital dönüşüme adaptasyonuna neler engel oluyor? World Economic Forum raporuna göre, sağlık sektörünün aşması gereken sınırlar listesinin ilk sıralarında bulunan faktörler şu şekilde:

·         Yerel pazardaki yetenek açıkları

·         Doğru yetenekleri çekmekteki yetersizlik

·         Kurum liderleri arasındaki yetenek boşlukları

·         İşe alımda ve işten çıkarmada esneklik bulunmaması

Rapora göre, covid-19’un sağlık sektöründeki şirketlerin stratejilerine etkileri, diğer sektörlerle benzerlik gösteriyor. Sağlık sektöründeki şirketlerin ilerleyen dönemde uzaktan çalışmaya %100 oranında daha fazla fırsat tanıyacağı, iş süreçlerinde dijitalleşmeyi %87,5 oranında hızlandıracağı (konferanslar, dijital uygulamalar), %56,2 oranında görevlerde otomasyonu hızlandıracağı, yetenek geliştirmede %37,5 oranında dijital süreçlere ağırlık vereceği (online eğitimler) ve %31,2 oranında çalışanları geçici süreliğine farklı görevlere atayacağı öngörülüyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, sağlık sektörünün işe alım kararlarında, sürekli öğrenme, yaratıcılık, dijital zekâ ve dayanıklılık gibi yetkinlikleri ağırlıklı olarak göz önünde bulunduracağını söylemek mümkün. Ayrıca, sağlık sektörünün yetenek kazanımı noktasında ilerleyen dönemde farklı stratejiler uygulamaya başlayacağını söyleyebiliriz. Bunun yanında, konferansların sıkça gerçekleştiği sağlık sektöründe bu alandaki dijitalleşmenin ve ileri teknoloji kullanımının oldukça hızlı olacağını, sürekli gelişen ve yapılan güncel araştırmalarla yeni bilgiler eklenen bir alan olarak online eğitim, gelişim ve değerlendirme programlarının da hızla yaygınlaşacağını ve bu konudaki yatırımların da artacağını öngörmekteyiz.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x