Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Pandemi Döneminde Kariyer Yolculuğu: Değişim Mümkün mü?
24.08.2020
Blog
24.08.2020

Pandemi Döneminde Kariyer Yolculuğu: Değişim Mümkün mü?

 

Kariyer, bazıları için hayatı boyunca yaptığı işi temsil ederken; bir başkası için bambaşka maceraları içerebilir. Bu anlamda kariyer değişimi, kimine göre sıfırdan başlayan bir yol gibi görülse de kariyer kavramı başlı başına bir yolculuğun kendisi olarak farklı deneyimleri de içerebilir. Pandeminin etkisiyle oluşmuş olan ara dönem ve belirsizlik, kariyerinde bir değişim gerçekleştirmek isteyenler için “Acaba şu an doğru zaman mı?” sorusunu akla getiriyor. Bu haftaki yazımızda bu dönemde kariyer değiştirmeyi düşünenler için çeşitli öneriler sunuyoruz.

Olası versiyonlarınızı düşünün

London Business School'da örgütsel davranış profesörü olan Herminia Ibarra, Harvard Business Review’deki yazısında kriz döneminde kariyerini yeniden inşa etmek isteyenler için çeşitli önerilerde bulunuyor. Ibarra’nın da belirtmiş olduğu gibi, yaşadığımız ekonomik ve psikolojik belirsizlik dönemi, insanı tehdit altında hissettirerek daha muhafazakâr ve değişime daha kapalı olmaya itebilir. Bu da aslında kariyerinde yön değiştirmek isteyen bir kişinin hissettikleriyle çakışarak bir dengesizlik yaratabilir. Ibarra’ya göre, dengeyi kurmak için öncelikle kendimizin olası versiyonlarını düşünerek gerçekten ne istediğimizi anlamamız oldukça önemli. Seçmeyi düşündüğünüz yolların sonunda nasıl görünüyorsunuz? Hangi “siz” hayalinizdeki noktada?  Çeşitli olasılıkları hayal ederek bu süreci kucaklayın ve istediğiniz pozisyonla ilgili olabildiğince fazlasını keşfedin. Böylece, ne istediğinizden emin olarak adım atmaya başlayabilirsiniz.

Hayallerinizi yalnızca kendi iç görünüzle sınırlamayın, paylaşın

Ibarra’nın çalışma kimliği üzerine yapmış olduğu araştırmaya göre, içgözlem yaptığımızda fakat bunu aktif olarak araştırarak deneyimlerle birleştirmediğinizde, bu durum olumsuzluk yaratıp hayaller aleminde sıkışmamıza neden olabiliyor. Bu nedenle, Ibarra’ya göre, her ne kadar içinde bulunduğumuz dönemde sosyal mesafe kuralları gereği daha izole bir sosyal hayat sürüyor olsak da kariyer değişimi ile ilgili planlarımızı paylaşmamız ve fikir almamız oldukça önemli. Örneğin, bir kariyer koçundan online olarak destek alabilir ya da kariyer değişimine dair canlı seminerleri takip ederek fikirlerinizi paylaşarak, aklınızdaki sorulara yanıt arayabilirsiniz.

Nedenleri ve nasılları etkili şekilde aktarın

Pandemi döneminde işsizlik sayılarındaki yükselme, iş arayışlarında rekabeti biraz daha arttırmış durumda. Bates College’de psikoloji dersleri veren Rebecca Fraser-Thill’e göre kariyer değişimi, standart iş arama süreçlerinden farklı bir yaklaşım benimsememizi gerektiriyor. Bu nedenle, rekabetin de bulunduğu pandemi sürecinde yaptığınız başvurularda standart iş başvurularındaki gibi düz bir CV yollamak yerine, kariyer değişiminizin arkasındaki nedenleri, hangi yetenek ve yetkinliklerinizi yeni rolünüze aktarabileceğinizi ve geçmiş deneyimlerinizin yeni rolünüze olumlu yönde nasıl etki edeceğini anlatmanız yararınıza olacaktır. Örneğin, bu detayları CV’nizde bir giriş, gelişme ve sonuç olacak şekilde hikayeleştirmeniz, kariyer geçişiniz ile ilgili detayların, okuyan kişinin gözünde canlanarak önemli noktaların daha çok akılda kalmasını ve böylelikle kariyer maceranızı karşı tarafa çok daha iyi aktarabilmenizi sağlayacaktır.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x