Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Pandemi Döneminde İş Arayışı: Nelere Dikkat Edelim?
26.08.2020
Blog
26.08.2020

Pandemi Döneminde İş Arayışı: Nelere Dikkat Edelim?

Pandemi döneminin yarattığı durağanlıkta iş arama süreçleriyle ilgili endişeler eskisine göre biraz daha artmış durumda. Bunun yanında, birçok sektörde işe alımlar hızla devam ediyor. Yaşadığımız sürecin getirdiği çeşitli yenilikler, iş arama süreçlerinde de dikkat edilmesi gereken hususlarda çeşitli değişimler yarattı. Bizler de bu yazımızda, bu dönemde iş arayışında olan adaylara yaşanan değişimlerin ışığında çeşitli öneriler sunuyoruz.

Aktif işe alım yapan firma ve sektörleri araştırın

Her ne kadar genel olarak karamsar bir hava varmış gibi görünse de birçok firma ve sektör bugün aktif işe alım yapmaya devam ediyor. Özellikle, sürecin etkisiyle çeşitli sektörlerde, hâkim olan karamsar görüşlerin aksine, işe alım süreçleri hızlanıyor. Başvuru sürecinizde, hangi firmaların aktif işe alım yaptığını araştırmanız ve büyümenin hangi sektörlerde yoğunlaştığını bilmeniz yararınıza olacaktır. Bağlantılarınızdan ve işe alım amaçlı kullanılan sosyal medya uygulamalarından yararlanarak, bu sektörlerdeki işe alım potansiyelini ve süreçlerini takip ederek odaklanmanız gereken firma ve sektörler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzaktan çalışma modelini tanıyın

Bugün birçok firma uzaktan çalışmaya devam ediyor hatta belki de bu çalışma modelini uzun bir süre devam ettirmeyi planlıyor. Bu anlamda, daha önce uzaktan bir iş yürütmediyseniz uzaktan çalışma prensiplerini araştırmanızı öneririz. Başvuru yaptığınız pozisyonlar uzaktan çalışma düzenini de içeriyorsa, sizden uzaktan çalışabilme yetkinliğine sahip olmanız da beklenecektir. Bu nedenle, uzaktan çalışma sürecini iyi yönetmek için neler yapmanız gerektiğini araştırmanız ve bu süreçte öne çıkan dayanıklılık, adaptasyon gibi yetkinliklerde kendinizi geliştirmeniz, size iş arama sürecinde olumlu katkı sağlayacaktır.

Planlı ilerleyin

İş bulamayacağım korkusuyla hareket etmeyin. Elbette, acilen bir işe ihtiyacınız varsa endişelenmeniz normal, fakat acele hareket ederek körü körüne iş başvuruları yapmanız fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. İş arama sürecinizi, tam zamanlı bir iş olarak düşünün ve her adımınızı planlayın. Hangi sektörlere odaklanacaksınız? Firmaların beklentileri neler? Hangi yetkinliklerinizi geliştirmeniz size olumlu katkı sağlayabilir? Bunun gibi önemli noktaları not edin.

Forbes’taki yazısında Nancy Collamer, bu dönemde iş arayan adaylara 3 öneri sunuyor. Nancy’e göre öncelikle adaylar kendilerine günlük ve haftalık hedefler koymalı. Örneğin, önümüzdeki hafta araştıracağınız konuları ya da süreçlerle ilgili bilgi almak için gerçekleştireceğiniz görüşmeleri önceden net olarak hedefleyebilirsiniz. Bu hafta kaç mülakat daveti aldığınız gibi karşıdan size gelen dönüşlere odaklanmak yerine, kendi açık hedeflerinize odaklanmanız, ilerlemeye devam etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında, Nancy’e göre, tüm günü yalnızca iş aramalarıyla geçirmeniz verimli olmayabilir. Bu durum, tüm işlerin yalnızca iş bulma araçlarıyla bulunamaması, çevre edinme ya da tavsiye almanın da iş aramanın bir parçası olmasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda, online iş bulma uygulamalarındaki bazı ilanlar açık görünmesine rağmen süreci bitmek üzere olabilir. Bu nedenle Nancy’e göre, iş ilanlarına odaklanma sürenizi günde 1 saat gibi kısıtlı tutmanız, farklı kaynaklara da vakit ayırmanızı sağlayacaktır.

Son olarak ise pozitif tutumunuzu koruyun, kendinize dönmeyi, egzersizlere ya da sosyal hayatınıza vakit ayırmayı unutmayın. Bu dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, karantina süreçleri ve bunların etkisiyle şirketlerdeki değişimler sizi elbette kaygılandırabilir. Ancak, kendinizi o kaygıya kaptırmak yerine bu süreci, sürecin getirdiği düzeni ve öne çıkardığı yetkinlikleri tanımanız ve planlı hareket etmeniz, bu süreçte şansınızı arttırarak sizi hayalinizdeki pozisyona ulaştıracaktır.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x