Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Özgüveni düşük kişiler daha az kazanıyor
14.10.2020
Blog
14.10.2020

Özgüveni düşük kişiler daha az kazanıyor

Değersizlik ve yetersizlik duygusuyla beslenen özgüven eksikliği, sadece ilişkilerinizi etkilemekle kalmıyor, kazancınızı da olumsuz yönde etkiliyor. Araştırmalara göre özgüveni yüksek kişiler, özgüveni düşük kişilerden çok daha fazla kazanıyor.

Özgüven düşüklüğü kariyerinizi de maaşınızı da etkiliyor. Yazar Barrie Davenport, ‘Finansal başarının önündeki esas engel düşük özgüven’ diyor. Davenport, şöyle devam ediyor: “Düşük özgüven, yetkinliklerimizi sorgulamamıza neden olurken, risk almamızı, kendimize kariyer hedefleri koymamızı engeller. İşyerinde özgüven eksikliği yaşayan kişiler, bilinçaltlarından kendi başarılarını azımsarlar ve terfi, maaş zammı isteyemezler.”

Özgüveni düşük birisi ofiste hemen fark edilir ve ne yazık ki iş arkadaşları, yöneticileri, hatta müşterileri tarafından bu kişilere karşı olumsuz bir önyargı oluşur. Hatta bazı kişiler özgüveni düşük kişilerin yetersiz olduğunu düşünür.

Bir araştırmaya göre insanların yüzde 85’inin özgüveni düşük.

Peki özgüveni düşük kişiler neden daha az kazanırlar? İşte cevapları…

YILDA 28 BİN DOLAR DAHA AZ KAZANIYORLAR

Davenport’un bahsettiği bir araştırmaya göre, mavi yakalı ailelerden gelen ve özgüveni yüksek kişiler, özgüveni düşük kişilere kıyasla yılda ortalama 7 bin dolar daha aza kazanıyor. Beyaz yakada ise aradaki fark çok daha fazla. Beyaz yakada özgüveni yüksek kişiler, düşük kişilere kıyasla yılda ortalama 28 bin dolar daha fazla kazanıyorlar. 40 yıllık bir kariyer hayatı düşünüldüğünde bu 280 bin dolardan 1.12 milyon dolara kadar kayıp demek.

GİRİŞİMCİLİK ÖZGÜVEN İSTER

Kaç defa aklınıza bir ürün geliştirme, bir iş kurma fikri geldi ve kendinizde bunu hayata geçirecek cesareti bulamadınız… Özgüveni düşük kişiler ne yazık ki bir girişimcilik kariyerlerinde başarılı olamazlar. Yüksek özgüvenli kişilerin kendi işlerini kurmaları çok daha olası.

RİSK ALMAZLAR

Daha az finansal risk alırlar. Kendi paralarını riske etmek istemezler, yani ellerine bir yatırım fırsatı geçtiğinde, onlar daha az getiri sağlayan şeylere yatırırlar.

Özgüven eksikliği finansal açıdan bunun gibi pek çok kayıp yaşamanıza neden oluyor.

İşte özgüveninizi arttırmak için bazı ipuçları:  

1. Görünüşünüzden emin olun

Özgüveni belirleyen en büyük faktörlerden biri dış görünüş. Eğer dış görünüşünüzden memnun değilseniz kendinizi saklanıyorken, özür dilerken bulursunuz.

Duruşunuz, göz teması, konuşmanız hatta omuzlarınızı dik bir şekilde geriye itmeniz bile etrafınızdakilere kendine güvenen bir insan olduğunuz imajı verir.

2. Güçlü yönlerinizi tanıyın

Negatif düşünceleri bir kenara bırakın, pozitif olun ve güçlü yönlerinize odaklanın. Eğer sürekli kendinize başarılı olmadığınızı ya da güzel görünmediğinizi söylerseniz kehaneti gerçeğe dönüştürürsünüz. Ama güçlü taraflara odaklanmak özgüveninizi arttırır. İsterseniz güçlü, iyi olduğunuz alanları, başarılarınızı bir kağıda yazabilir ve bunu sürekli görebileceğiniz bir yere asabilirsiniz.

3. Alanınızda kendinizi geliştirin

Eğer konuya ne kadar hakimseniz, kendinize güveniniz o denli artacaktır. Kendi alanınızda, işinizde her şeyi öğrenmeye, bilginizi, uzmanlığınızı arttırmaya bakın.

4. Kendinize inanın

Zor bir görevle karşılaştığınızda, kendinize ‘bunu yapabilirim’ deyin ve buna yürekten inanın.

5. Etrafınızı sizi desteklen insanlarla çevreleyin

Eğer etrafınızda kendini beğenmiş, egoist ve en önemlisi size kendinizi kötü hissettiren insanlar varsa, bu kişilerden uzak durun. Etrafınızı size inanan, sizi destekleyen kişilerle donatırsanız, özgüveniniz de kendiliğinden artacaktır.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x