Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Online mülakata hazır mısınız?
21.07.2020
Blog
21.07.2020

Online mülakata hazır mısınız?

 

Yaşadığımız covid-19 krizi döneminde sosyal mesafe kuralları gereği mülakatların büyük çoğunluğu online olarak gerçekleştiriliyor. Bunun yanında, dijitalleşme ile online mülakatların tarihi günümüzden çok daha öncesine dayanıyor. Diyelim ki siz de bugün, başvurduğunuz pozisyondan gelen davette ilk mülakatınızın online olarak gerçekleştireceğini gördünüz. Mülakatta nasıl görüneceğinizin, ne giyeceğinizin ve teknik konuların üzerinden geçtiniz. Peki online gerçekleşecek mülakatınıza tamamen hazır mısınız? Kullanacağınız programı önceden denemeniz, kameranızı kontrol etmeniz ya da kamerada profesyonel bir duruş sergilemek gibi temel konulara ek olarak, yazımızda yer verdiğimiz çeşitli önerilerle mülakat deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz.

Firmanın pandemi sürecindeki paylaşımlarını takip edin

Teksas Üniversitesi psikoloji hocalarından Art Markman’a göre, mülakat gerçekleştireceğiniz firmayla ilgili araştırmanıza firmanın covid-19 süreci paylaşımlarını da eklemeniz yararınıza olacaktır. Örneğin, iş başvurunuzu pandemi sürecinden önce yaptıysanız, sonrasında firmanızın süreçlerinde çeşitli değişiklikler olmuş olabilir. Bu nedenle, firmanın pandemi sürecinde iş modelinde yaptığı değişimleri ve paylaşımlarını bilmeniz ve aynı zamanda pandemi sürecinin sektörünüze genel etkisi hakkında bilgi sahibi olmanız mülakat sırasında işinize yarayabilir. Ayrıca, soru sorma sırası size geldiğinde, genel sorularınıza ek olarak firmanın yeni çalışanlarını pandemi süreci boyunca firma kültürüne nasıl adapte etmeyi planladığı gibi güncel sorular da sorabilirsiniz.

Ekranda duygularınızı daha iyi yansıtmaya çalışın

Harvard Business Review editörlerinden Amy Gallo’nun yazısında belirttiği gibi, online mülakatlarda mikrofondan yansıyan sesin kalitesinde bozulmalar olabiliyor ve duygularımızı sesimizle iletmemiz zorlaşabiliyor. Bu nedenle, vücut dilinizi ve duygularınızı online mülakat süresince etkili olarak kullanabilmeniz için mülakatınız öncesinde prova yapmalısınız. Örneğin, kendinize bir önek mülakat yaparak video kaydı alabilir, sonrasında kendinizi izleyerek neleri geliştirebileceğinizi görebilirsiniz. Mülakat süresince, doğal ve rahat olmanızın yanında duygularınızı abartmadan fakat karşıya yansıyacak kadar etkili ifade etmeniz size olumlu katkı sağlayacaktır.

Son olarak fakat belki de en önemlisi, pozitif olun!

Mülakat sırasında sizinle mülakat yapan danışmandan çok az sözsüz geri bildirim alabileceksiniz. Bir başka deyişle, mülakatınız online gerçekleştiği için karşınızdaki kişinin söylediklerinize verdiği tepkilere, ses tonu, bakışları ya da çeşitli sözsüz ifadeleri aracılığı ile erişimizin oldukça kısıtlı olacak. Harvard Business School’da ders veren Fernández-Aráoz’un belirttiği ve çeşitli araştırmalardan da bildiğimiz üzere, karşımızda iletişim kurduğumuz kişiden çok az geri bildirim aldığımızda negatif bir yanılgıya kapılarak, bir şeylerin ters gittiğini düşünebiliyoruz. Mülakat süresince bunu yaşamamak için, mülakata pozitif bir zihinle başlamanız ve mülakat boyunca bu tutumu korumanız ,negatif düşüncelere kapılmamanızı sağlayarak gidişata olumlu etki yapacaktır.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x