Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Milenyum kuşağını nasıl takdir etmeli?
21.07.2020
Blog
21.07.2020

Milenyum kuşağını nasıl takdir etmeli?

 

Gallup’un dünya çapında bir milyondan fazla çalışanla yaptığı çalışmalara ve görüşmelere göre, çalışanları takdir etmek, çalışan bağlılığını artırmanın en önemli unsurlarından. Bilindiği üzere işyerinde bağlılığı arttırmak da verimliliği, motivasyonu arttırmaktan, absentizmi, iş kazalarını azaltmaya pek çok önemli fayda sağlıyor.

Diğer taraftan 200 bin çalışanla yapılan başka bir araştırmaya göre de çalışanların işlerini sevmelerinin en önemli sebebi, kendilerini takdir edilmiş hissetmeleri.

Oysaki 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre çalışanların yüzde 79’u kendilerine yeteri kadar değer verilmediğini hissettiklerini söylüyorlar. Glassdoor’un bir araştırmasına göre, çalışanların yüzde 80’i işyerinde takdir görürlerse daha sıkı çalıştıklarını ve işyerinde daha uzun süreler kaldıklarını söylüyorlar.

Günümüzde ise milenyum kuşağını motive etmenin yöntemleri farklı.

Milenyum kuşağı işyerinden ne bekler, nasıl takdir görmek ister? İşte birkaç ipucu.

1.       Sık sık takdir edin

Milenyum kuşağı sizden sürekli geribildirim bekliyor. Yüzde 42’si her hafta, yüzde 80’i anında feedback almak istiyor. Ayrıca milenyum kuşağının yüzde 41’i en azından ayda bir ödüllendirilmeyi tercih ediyor.

2.       Beklenmedik bir şekilde yapın

Geleneksel, büyük etkinliklerin düzenlendiği takdir programlarının onlar için çok da etkisi yok. Milenyum kuşağı daha çok kariyer detaylarıyla da bezenmiş kişiselleştirilmiş ödülleri çok daha anlamlı buluyor.

3.       Spesifik olun

Spesifik davranışları ödüllendirin. Örneğin zorlu bir müşteriyle olan sorunu çözen müşteri temsilcisini ödüllendirmekle, hem iyi bir davranışı ödüllendirmiş hem de doğru davranışların yaygınlaşması konusunda bir kültür yaratmış olursunuz.

4.       Görünür bir şekilde takdir edin

Şirket bloglarında, intranette, maillerde ve ekip toplantılarında başarıları ödüllendirin. Yapılan güzel işleri herkesin gözü önünde takdir edin, herkesin görmesini sağlayın.

5.       İnsani dokunuşlar önemli

Her ne kadar teknolojiye çok bağlı olsalar da bu kuşak da kişisel, insani dokunuşları, jestleri seviyor. Elle yazılmış bir teşekkür notu, bir etkinlik bileti ya da bir sadece küçük bir  ‘teşekkür ederim’ demek milenyum kuşağı için de çok değerli. 

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x