Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Kişilik Envanterlerinden En Doğru Şekilde Yararlanın.
21.07.2020
Blog
21.07.2020

Kişilik Envanterlerinden En Doğru Şekilde Yararlanın.

Günümüzde, bir adayın harika yeteneklere sahip olması kadar, o yetenekleri ne kadar iyi kullanacağına etki eden kişilik özelliklerinin de kritik olduğunu biliyoruz. Kişilik özelliklerini ölçmemizi sağlayan envanterler, bireylerin duygu, düşünce ve tutumları hakkında veri sunma görevini yıllardır yerine getiriyor. Tracy M. Kantrowitz, tarafından global ölçekte yürütülen çalışmaya katılan IK uzmanlarının %62’si kişilik envanterlerini kullandığını, %30’u ise gelecekte kişilik envanterlerinden yararlanacağını belirtmiş. Yapılan farklı araştırmalarda son yıllarda işe alım süreçlerinde yetenek testlerinden sonra en çok kullanıldığı belirlenen kişilik envanterleri, uzun vadede birey, ekip ve şirket başarısı için katkı sağlıyor. Kişilik envanterlerinden en etkili şekilde yararlanmak için ise birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Kendinizi Tanıyın ve Geliştirebileceğiniz Yönlerinizin Üzerine Gidin

Kişilik özellikleri, genellikle, kısa sürede geliştirilebilecek yeteneklere göre çok daha uzun sürede şekillenmektedir. Güçlü ve zayıf yönlerinizi görmeniz, geliştirebileceğiniz noktaları belirleyerek aksiyon almanız uzun vadede size katkı sağlayacaktır. Bu anlamda, kişilik envanterlerini yalnızca işe alım uzmanlarının kullandığı ölçme yöntemi olarak değil, envanterin sunduğu veriler aracılılığı ile kendinizi daha iyi analiz ederek, geliştirebileceğiniz yönlerinizi fark edeceğiniz etkili bir araç olarak görebilirsiniz. Envanter sonucunuz aracılığı ile gelişime açık yönlerinizle ilgili çalışmalar yapmanız, kariyer yolculuğunuzda doğru rotayı belirlemenizi destekleyecektir.

Kendinizi Doğru Yönde Tanıtın

İşe alım süreçlerinizde verilerinizin başvurduğunuz şirket kültürü ve pozisyon özelinde değerlendirildiğini unutmayın. Her şirket, farklı bir kültüre sahiptir ve her pozisyonun farklı gereklilikleri vardır. Kurumların envanterler aracılığı ile adayların şirketteki genel kültüre ve pozisyona uyumlu olup olmadığını tahmin etmeleri hem adayın hem de kurumun genel başarısı için oldukça önemli. Örneğin, rahat bir yapıya sahip, baskı altında çalışamayan biriyseniz ciddi bir atmosfere sahip bir kurumda başarılı olamayabilir, sahip olduğunuz farklı potansiyelleri açığa çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Aynı şekilde, sosyal ve girişken bir yapınız yoksa fakat sürekli insanlarla iletişimde olmanız gereken bir pozisyonda çalışıyorsanız, sahip olduğunuz farklı potansiyellerinizi işe yansıtmakta zorlanabilirsiniz. Bu anlamda, kişilik envanterlerinde olduğunuz gibi yanıtlama yapmanız kariyer yolculuğunuzda doğru basamaklarla ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Kişilik Envanterleri Karara Destek Aracıdır

Forbes İnsan Kaynakları Konseyi üyesi Stacey Browning’e göre, kişilik envanterleri kurumlara adayların temel davranış biçimleri ile ilgili fikir veriyor fakat, kurumlar envanter aracılığı ile aday hakkında edindikleri içgörüleri mülakatla ve farklı uygulamalarla desteklemeli. Bir başka deyişle, kişilik envanterleri kurumların aldıkları kararlarda tek bir kriter olmamalı, bunun yerine süreçlerde birer rehber olarak kullanılmalı. Birçok kurum bu fikirle hareket ederek, süreçlerinde kişilik envanterlerine ek olarak, yetenek testleri ve farklı mülakat uygulamaları gerçekleştiriyor. Bu nedenle, kişilik envanteri sonucunuzun işe alım sürecinizde kurumların sizinle ilgili elde ettiği verilerden yalnızca biri olacağını unutmayın.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x