Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
İşe Alım Sürecinde Oyunlar: Adaylar Nelere Dikkat Etmeli?
03.11.2020
Blog
03.11.2020

İşe Alım Sürecinde Oyunlar: Adaylar Nelere Dikkat Etmeli?

Dünyada oyunlaştırmanın işe alımlarda kullanılması gittikçe artmakta. Günümüzde, milyarlarca dolarlık ciroya sahip olan oyun sektörünün gelişerek farklı teknolojileri de içermesiyle birlikte, işe alım süreçlerinde adayların kendilerini eylemlerle ifade edebilmelerinin önü açılmış durumda. Bu anlamda, iyi yapılandırılmış oyunlarla adayların hem ne bildiğini hem de nasıl davranacağını aynı anda ölçümleyebiliyoruz. Örneğin, çeşitli oyunlarla adayların spesifik ürün ve süreç bilgilerini ölçebileceğimiz gibi, adayların teknik olmayan becerilerini de (iletişim, yetenek, problem çözme gibi) ölçümleyebiliyoruz. Diyelim ki, başvuru sürecinizde tarafınıza oyunlaştırılmış test uygulaması atanacağını öğrendiniz. Nelere dikkat etmelisiniz?

İçerikle ilgili bilgi edinin

Başvurunuz sonucunda size atanan oyun tam olarak neyi ölçüyor? Örneğin, bazı oyunlar kelime eşleştirmeleri gibi eylemleri içererek adayların endüstri, ürün ve süreç bilgilerini ölçerken, bazı oyunlar ise adayların iletişim, yetenek, problem çözme gibi teknik olmayan becerilerini ölçmek için tasarlanıyor. Size atanan oyunun içeriğinde teknik bilgiler olup olmayacağını öğrenmeniz, ön hazırlık sürecinizi tamamlamanız için önemli olacaktır. Davranış bazlı bir değerlendirmeye girecekseniz, hedefiniz kendiniz olmak ve kendinizi en doğru şekilde yansıtmak olacaktır. Ancak, teknik bilgiler içeren oyunlar oynayacaksanız öncesinde bilgilerinizi tazelemek isteyebilirsiniz. Bu nedenle, iletişimde olduğunuz işe alım uzmanınızdan oyunun içeriği ile ilgili bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Teknik gereksinimlere dikkat edin

Oyunları teknik anlamda sorunsuz tamamlayabilmek için önden hazırlanın. Öncelikle, oyunun hangi araçlarda (telefon, bilgisayar ya da tablet) oynanabildiğini inceleyin. Eğer oyun için bir uygulama yüklenmesi gerekiyorsa, önden yükleyerek sorunsuz çalıştığından emin olun. Sisteminizin, ekran çözünürlüğü ya da ekran boyutu gibi gereksinimlerle eşleşmesine dikkat edin.

Uygun ortamı yaratın

Bildiğiniz gibi, yalnızca işe alım amaçlı kullanılan oyunlarda değil, neredeyse tüm oyunlarda dikkat oldukça önemlidir. Oyuna başlamadan önce, dikkat dağınıklığı yaşamayacağınız sessiz bir ortam kurduğunuzdan emin olun. Eğer size verilen sürede bu ortamı oluşturma imkânınız yoksa, oyuna başlamadan önce işe alım uzmanınızla durumu paylaşarak ek süre talep etmeyi deneyebilirsiniz.

Yönergeleri okuyun, kuralları takip edin

Bölümlerin içindeki yönergeleri ve kuralları eksiksiz anlamaya özen gösterin. Kuralları tam anlamamanız ya da yanlış anlamanız tüm bölümü yanlış şekilde oynamanıza neden olacaktır. Yönergeleri acele etmeden okuyun eğer örnek sorular varsa bunları çözerken kuralları doğru anladığınızdan emin olun.

Zaman zaman, bölümler arası kurallar değişebilir ya da benzer kurallar tersine dönebilir. Bu anlamda, bölüm geçişlerindeki farklılıklara da dikkat etmelisiniz.

Oyunun tüm bölümlerini tamamlayın

Forbes dergisindeki yazısında Stephen Baer, işe alım süreçlerinde “motive olanı bulmak” ile “oyunu tamamlayan kişiler” arasındaki ilişkiye vurgu yapıyor. Örneğin, işe alım süreciniz için size anlık geri bildirimler veren bir oyunu oynuyorsunuz. Bölüm sonlarında size verilen geri bildirim doğrultusunda, tamamladığınız bölümlerdeki yanlışlarınızın fazla olduğunu görüyorsunuz bunun sonucunda olumsuzluğa kapılarak oyunu bırakmayı düşünüyorsunuz. Bu noktada, pozitifliğinizi koruyun. Baer’e göre, negatif geri bildirimler aracılığı ile oyunlarda hangi adayın pozisyon anlamında daha ilgili olduğu da belirlenebiliyor. Bu anlamda, oyun esnasında negatif geri bildirimler alınsa bile oyunu tamamlamak, aslında bağlılık ve ilgili şirkette çalışmak için bir motivasyon göstergesi olarak da değerlendirilebiliyor. Bu nedenle, oyun esnasında pozitif bir tutumla dikkatinizi koruyarak devam edin ve tüm bölümleri eksiksiz tamamlamaya özen gösterin.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x