Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
İş özel yaşam dengesi yöneticide bitiyor
28.02.2020
Blog
28.02.2020

İş özel yaşam dengesi yöneticide bitiyor

Pek çok çalışan esnek çalışma saatleri ya da uzaktan çalışma imkanı olduğu halde, ‘işten kaytarıyormuş gibi görünür müyüm’, ‘yöneticim ne düşünür’, ‘yerimi başkası alır mı’, ‘kariyerimi olumsuz etkiler mi’, ‘işle ilgilenmiyormuşum gibi görünür müyüm’ gibi korkularla şirketlerinin onlara sunduğu imkanları kullanamıyor.

Düşünün sırf yöneticinizle aranız açılacak, işinizi kaybedeceksiniz korkusuyla ne esnek ne de uzaktan çalışabiliyorsunuz. Oysaki bu hakkı size şirketiniz verdiği halde. Hatta öyle ki yasal yıllık izninizi kullanacakken bile yöneticinizin karşısında ezilip büzülüyorsunuz. 

Bugün insan kaynakları uzmanları yıllık izinlerin kullanılması, kariyer molası verilmesi, ya da esnek çalışma saatleri için bastırıyorlar. Çünkü biliyorlar ki iş özel yaşam dengesini kuramamaktan şikayetçi bir çalışan zaten verimli de çalışamıyor. Kendisi işte olsa dahi ruhen başka bir yerde oluyor, konsantre olamıyor. Üst yönetim ve insan kaynakları böyle düşünse de yöneticilerin bu konudaki tavrı çok önemli. Sonuçta iş onlarda bitiyor. O sebeple şirketlerin önce yöneticilerini bu konuda eğitmesi gerekiyor. Hatta iş özel yaşamı desteklemek yöneticilerin performans puanlarına eklenmeli.

YÖNETİCİLER ROL MODEL OLMALI

İş özel yaşam dengesini destekleyen, bu konuda çalışanlara rol model olan yöneticiler ise bu konuda fark yaratıyor. Çalışanını tanıyan, ona yardımcı olan, ailevi konularda destekleyen, izinlerini, esnek çalışma imkanlarını tam olarak kullandırtan, buna teşvik eden yöneticiler hem çalışanın performansını, motivasyonunu artırıyor, hem de çalışanı şirkete bağlıyor.

Şirket politikası gereği esnek çalışma imkanı olduğu halde, çalışana izin vermeyen, kendini suçlu hissettiren, 7/24 iş bekleyen, telefonla, maille taciz eden yöneticiler ise çalışanın motivasyonunu düşürüyor, işten uzaklaştırıyor.

YÖNETİCİ DESTEK OLURSA DENGE KURULUYOR

Robert Half Management’ın bir araştırmasına göre çalışanların yüzde 52’si son 3 yılda iş özel yaşam dengelerinin daha iyiye gittiğini söylüyor.

Bu çalışanların yüzde 90’ı, iş özel yaşam dengesini kurma konusunda yöneticilerinin kendilerine çok destek olduğunu söylüyorlar, 3’te 1’i de patronlarının bu konuda iyi ya da harika olduğunu söylüyorlar.

Robert Half Management Resources’ın yöneticisi Tim Hird, yöneticilerin, çalışanlarına mümkün olduğunca çok özgürlük ve imtiyaz verdiğinde, iş memnuniyeti ve bağlılığın arttığını söylüyor.

Araştırmaya göre daha genç çalışanlar iş özel yaşam dengesi konusunda daha iyi bir görüntüye sahip. Yaşları 18-34 arasında değişen çalışanlar, 55 yaş üstü çalışanlara nazaran iş özel yaşam dengelerinin son yıllarda iki kat daha fazla geliştiğini söylüyorlar. Ek olarak genç çalışanların yüzde 62’si yöneticilerinin, iş özel yaşam dengesi konusunda kendilerini desteklediklerini söylüyorlar.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x