Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
İlişki Kurma Yetkinliği Kariyeriniz için Neden Önemli?
16.11.2020
Blog
16.11.2020

İlişki Kurma Yetkinliği Kariyeriniz için Neden Önemli?

Kariyer dediğimizde yalnızca aldığımız eğitimden ya da kendi deneyimlerimizden değil, bunların ötesinde oluşmuş ve sahip olduğumuz etkileşimleri içeren bir bilgi ve deneyim havuzundan bahsediyoruz. Şöyle düşünün, bugüne kadar öğrendiğiniz her şeyi yalnızca eğitiminiz süresince ya da kendi deneyimlerinizden mi öğrendiniz? Muhtemelen cevabınız hayır. Çünkü, bugüne kadar tanıştığınız ya da birlikte çalıştığınız insanlar da size birçok şey kattı. Bazen bir tanıdığınız, sizi başka biriyle tanıştırarak size bambaşka kapılar açtı. Bu anlamda da profesyonel ilişkilerinizde kurduğunuz ağların, sizin kariyerinizin aslında önemli bir parçasını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Şu sözü duymuşsunuzdur; “Ne bildiğin değil, kimi tanıdığın önemli”. Elbette, bildiklerimiz de önemli ancak ikinci faktörü de göz ardı etmemek gerek. Biz de bu yazımızda, neden “kimi tanıdığımız” kariyerimiz için önemli, sizlere bundan bahsediyoruz.

Daha çok bilgi kaynağına ulaşırsınız

Diyelim ki yeni bir iş arıyorsunuz ve tam da aradığınız ilanı buldunuz. Profesyonel çevrenizden tanıdığınız biri daha önce benzer bir pozisyonda çalışmış ve pozisyonla ilgili size işinize yarayacak birkaç önemli noktadan bahsediyor. Ya da uzun zamandır üstünde çalıştığınız projeyle ilgili çözemediğiniz bir sorundan bir kişiye bahsediyorsunuz ve fikir alışverişiniz doğrultusunda o projede çok olumlu ilerleyecek olan bir dönüm noktası başlıyor. Rekabetin oldukça aktif olduğu bu dönemde, ne kadar çok insan tanıdığınız ve bu kişilerden fikir aldığınız doğrultusunda, bilgiye ulaşma şansınız da o kadar artıyor. Bazen küçük bir etkileşim bile kariyerinizde birçok şeyi değiştirebilir.

Fark edilebilirliğinizi arttırırsınız

Aynı zamanda, ilişki ağlarınız geniş oldukça yaptığınız işi çok daha çok kişiye ulaştırmış oluyorsunuz ve bu sayede başarılarınızı daha çok kişi duyabiliyor. Bu ağ büyüdükçe, profesyoneller alanınızdaki konularda sizi referans göstermeye başlıyor. Bu anlamda da ilişki kurma yetkinliğinizi geliştirerek, çevrenizi genişlettikçe profesyonel fark edilebilirliğinizi arttırmış oluyorsunuz.

Kendinizi daha geniş değerlendirirsiniz

Küçük bir profesyonel çevreye sahipseniz, kendi alanınızda olduğunuz yerle ilgili algınız sizi yanıltabilir. Örneğin, kendinizi alanınızda en yetkin profesyonellerden biri olarak tanımlayabilirsiniz fakat gerçek durum bu olamayabilir. Bir başka deyişle ne kadar çok kişiyi tanırsanız alanınızdaki profesyonellerin deneyimleri hakkında o kadar bilgi sahibi olursunuz ve alanınızda durduğunuz noktayı daha iyi belirleyebilirsiniz. Belki alanınızdaki deneyimlerinizin yeterli olduğunu düşünüyorsunuz fakat sizinle benzer pozisyonda çalışan birinin aldığı farklı bir eğitimi, yaptığı farklı bir projeyi gördüğünüzde aslında kendinizi geliştirmek anlamında ne kadar fazla yolunuz olduğunu anlıyorsunuz. İşte bu noktada, ilişki ağlarınızı kullanarak kendinize dair daha geniş ve objektif bir bakış açısınız da oluşmuş oluyor.

Evdeyken de ilişki ağlarınızı genişletebilirsiniz

Kimilerine göre ilişki kurma yetkinliği, doğuştan gelen içgüdüsel bir yetkinlik. Buna göre bazıları ilişki kurma konusunda daha etkinken, bazıları daha çekingen yaklaşıyor ve daha arka planda kalmayı tercih edebiliyor. Elbette kişilik özelliklerimiz, başkalarıyla tanışma, ilişki ağlarımızı genişletme konusundaki tutumumuz üzerinde etkili. Fakat unutmayın, ipler bizim elimizde. Şunu sorabilirsiniz: “İpler bizim elimizde olsa da pandemi döneminde daha çok evlerdeyken nasıl ilişki ağlarımızı genişleteceğiz?”. Bu noktada, sosyal medyanın gücünden yararlanabilirsiniz. Birçok platform ve forumlar aracılığıyla sizinle benzer pozisyondaki kişilerle tanışabilir, sohbet edebilir ve onların deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

Unutmayın, ilişki kurma yetkinliğinizi geliştirmeniz size birçok noktada olumlu katkı sağlayacaktır. Geliştirmenin yanında, çevrenizden bahsettiğimiz noktalar doğrultusunda etkili şekilde yararlanabilmeniz de bir o kadar önemli. Bir gün, tanıdığınız tek bir kişinin ya da ayak üstü küçük bir sohbetin, kariyerinizde sizi yepyeni yolculuklara nasıl çıkarabildiğini görmek sizi şaşırtabilir. 

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x