Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
İK wellbeing’e fokuslanıyor
29.05.2020
Blog
29.05.2020

İK wellbeing’e fokuslanıyor

Wellbeing (esenlik) yani ‘iyi olma hali’ işyerinde giderek popüler oluyor. Çalışanların fiziksel, duygusal, finansal ve sosyal açıdan iyi olma hali olarak tanımlanan wellbeing, insan kaynaklarının ajandalarında ilk sıralarda yer alıyor.

Çünkü çalışanları iyi hisseden şirketler hem daha verimli hem de kârlı oluyor. Absentizm gibi işe gelmeme durumları azalıyor.

Araştırmaya göre wellbeing’i yerinde olanlar yüzde 27 daha yüksek performans gösteriyor, şirketlerine yüzde 35 daha fazla bağlılar ve iş devamsızlıkları yüzde 70 daha az. Bu çalışanlar, değişime adapte olmak konusunda yüzde 45 daha başarılı. Önümüzdeki bir sene içinde yeni bir iş arama konusunda ise yüzde 59 daha isteksizler.

ŞİRKETLERİNİ TAVSİYE EDİYORLAR

Amerikan Psikoloji Derneği’nin araştırmasına göre wellbeing programları uygulanan şirketlerdeki çalışanların yüzde 91’i, ellerinden gelenin en iyisini yapmak için kendilerini son derece motive hissediyorlar.

İşyerinde wellness programı olmayan çalışanların yüzde 51’i gelecek yıl işlerini terk etmeyi düşünürken, wellness programı olanlarda bu oran yüzde 25.

Ve yine Amerikan Psikoloji Derneği’nin araştırmasına göre wellbeing’i desteklenen çalışanların yüzde 89’u şirketlerini tavsiye edeceklerini söylüyorlar.

Willis Towers Watson’ın araştırmasına göre de çalışanlarının esenlik seviyelerinin daha yüksek olduğu şirketlerde, çalışanların katılım gösterme düzeylerinin iki kat daha yüksek olduğu, stresli çalışan sayısının yüzde 70 daha az olduğu tespit edildi.

SADECE YÜZDE 15’İ ‘İYİ’

Gallup 2015 anketine göre Türkiye’de kendini iyi hissedenlerin oranı ise sadece yüzde 15.

Willis Towers Watson Yan Hak Trendleri 2019 araştırmasına göre, Türkiye’de işverenlerin yüzde 53’ü, wellbeing uygulamalarını genel yan haklar stratejisine dahil etmenin kurumun yan hak programları için en büyük öncelik olduğunu söylüyor.

Araştırmaya göre işverenler en çok duygusal, finansal ve sosyal wellbeing’e fokuslanıyor. Her 4 işverenden 1’i stres ve zorluklarla başa çıkma programlarını arttırmayı planlıyor. Her 6 işverenden 1’i de finansal eğitim seminerleri vermeyi istiyor.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x