Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Haftada 4 gün çalışmak mümkün mü?
13.05.2020
Blog
13.05.2020

Haftada 4 gün çalışmak mümkün mü?

 

Çalışanlar daha az çalışmak, işverenler ise daha mutlu, sağlıklı ve üretken çalışanlar istiyorlar. Bugün pek çok uluslararası şirket hem verimliliği hem de çalışanların memnuniyetini arttırmak adına haftada 4 gün çalışma uyguluyor. Haftada 4 gün çalışma aynı zamanda çalışan bağlılığını ve mutluluğunu arttırdığı gibi şirketlere maliyet tasarrufu da sağlıyor. Düşünün haftanın 5 gün yerine 4 günü çalışmak, daha az seyahat ve enerji kullanımı gerektirdiğinden karbon ayak izini de yüzde 37 azaltıyor. 

Diğer taraftan mutlu çalışan mutlu müşteriler yaratıyor.

Haftanın 4 günü çalışma yurtdışında son aylarda sıklıkla dile getiriliyor. Özellikle tükenmişlik sendromu konusunda oluşan farkındalık hatta Dünya Sağlık Örgütü’nün tükenmişliği mesleki deformasyon olarak sayması, haftada 4 gün çalışmayı tekrar gündeme taşıdı.

STRES AZALIYOR, VERİMLİLİK ARTIYOR

Globalde haftada 4 gün çalışmayı uygulayan şirketler, verimliliğin arttığını, çalışanların daha motive olduğunu ve daha az stres yaşandıklarını belirtiyorlar.

Sekiz ülkede 3000 çalışana yapılan bir ankete katılanların yarısından fazlası, günde 5 saat çalışmanın yeterince verimli olduğunu düşünüyor.

Yeni Zelanda'nın en büyük şirketlerinden Perpetural Guardians, 2018'in başından beri hafta sonu tatilini üç güne çıkardı. 230 çalışan ile başlatılan ve 8 haftalık pilot program olarak uygulanan deneyde, stres seviyesinin azaldığı, şirkete bağlılık ve çalışma disiplininin arttığı gözlemlendi.

SENDİKA 4 GÜN İÇİN DÜĞMEYE BASTI

İngiltere Ticaret Birliği Kongresi de bütün ülkede yılsonuna kadar 4 iş günü uygulamasının yaygınlaşmasını öneriyor. Kongreye göre, Sanayi Devrimi’nde nasıl hafta sonu izin hakkını kazandılarsa, çalışanlar bugünün teknolojik imkanları sayesinde haftalık daha az çalışma saati hakkına sahip olabilir.

Ayrıca İngiltere Sendikalar Konfederasyonu da gelişen teknolojiyi gerekçe göstererek, haftada 4 günlük çalışma hayatı için harekete geçti. Sendikaya göre, haftada 3 gün tatil sistemiyle daha verimli ve mutlu bir iş hayatı mümkün. Geçmişte uzun çalışma saatlerinin düşürülüp 2 günlük tatile geçilmesi için de büyük mücadeleler verildiğini hatırlatan sendika yönetimi, bunun hayata geçirildiğini ve başarılı da olunduğunu hatırlattı.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x