Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Duygusal zeka, geleceğin 10 yetkinliğinden biri
25.01.2020
Blog
25.01.2020

Duygusal zeka, geleceğin 10 yetkinliğinden biri

Duygusal zekanın önemi git gide artıyor. Dünya Ekonomik Forumu, duygusal zekayı (Emotional Quotient)  gelecekte çalışanlarda olması gereken 10 yetkinlikten biri sayıyor.

Duygusal zeka kavramı ilk defa 1990 yılında Psikolog Peter Salovey ve Psikolog John Mayer tarafından kullanılıyor ama bu kavramı esas geliştiren psikolog Daniel Goleman oluyor.

Duygusal zeka, en genel tanımıyla, bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, yönetme ve yönlendirme becerisi. Daniel Goleman, duygusal zekanın 5 bileşenini şöyle açıklıyor:

 1. Öz farkındalık: Kendi duygularınızı tanıma ve bunların başkalarını nasıl etkilediği anlama
 2. Öz düzenleme: Duygularınızı kontrol edebilme ve harekete geçmeden önce düşünme
 3. İçsel motivasyon: Duygusal zekası yüksek kişiler, bir ödül için değil, kendi iç dünyalarını besleyecek, kendi koydukları hedeflere ulaşmak için çalışırlar.
 4. Empati: Diğerler insanların nasıl hissettiğini, onların motivasyonlarını tanımak ve anlamak, ki bu da takım çalışması için şarttır.
 5. Sosyal beceriler: Sağlıklı ilişkiler kurmak ve yönetmek, network oluşturma becerisi.

İŞE ALIMCILAR EQ’YA BAKIYOR

Yapılan araştırmalar, duygusal zekanın iş hayatında da büyük bir etki yarattığını gösteriyor. İşe alım sitesi Career Builder’in araştırmasına göre işe alımcıların yüzde 71’i EQ’yü IQ’dan daha çok önemsiyor. Yüzde 75’i duygusal zekası yüksek bir çalışanın terfi etmesinin daha olası olduğunu, yüzde 59’u yüksek IQ’lü ama düşük EQ’lü birisini işe almayacaklarını söylüyorlar.

Rutgers University Graduate School of Applied and Professional Psychology ekibinden Cary Cherniss’in çalışmasına göre, dünya çapında 200 şirkette yetkinliklerle ilgili yapılan bir araştırmada, en başarılıların ortalama işlerde vasatlara oranla yüksek 85, en karmaşık işlerde ise yüksek 127 daha verimli olduğu bulundu. Bu farkın üçte biri teknik beceri ve bilişsel yeterliklerden, üçte ikisi duygusal yetkinliklerden kaynaklanıyor.

İyi haber ise duygusal zekayı geliştirmek mümkün. İşte bazı tavsiyeler:

 • Kendinizi tanıyın. Bedeninizin farkına varın. Duruşunuz, mimikleriniz hislerinizi ele verir. Vücut sinyallerinizi iyi okuyun. 
 • Duygularınızı anlayın ve onları kontrol etmeyi öğrenin. Duygularınızı not ederek işe başlayabilirsiniz. Hangi durum karşısında nasıl hissettiniz?
 • Ne tür insanlar ve durumlar size rahatsız hissettiriyor, nedenlerini bir düşünün.
 • Geribildirim isteyin. Bu sayede zayıflıklarınızın ve güçlü yönlerinizin farkına varın.  
 • Kendinize hedefler koyun.
 • Eleştirmeyin, geribildirim verin. Davranışlarla mücadele edin, kişiyle değil.
 • Problem çözücü olun.
 • Ulaşılabilir olun. İnsanlar sizinle konuşabilsin. Bu siz daha üst pozisyonlara geldikçe daha da önemli olacaktır. İnsanları dinleyin.
 • İletişim kurma becerinizi geliştirin. İnsanlar arası iletişimi anlayın.
Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x