Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Dijitalde en büyük sorun YETENEK AÇIĞI
27.01.2020
Blog
27.01.2020

Dijitalde en büyük sorun YETENEK AÇIĞI

IAB Avrupa Eğitim Yürütme Komitesi tarafından bu yıl ikincisi hazırlanan “Dijitalde İnsan Kaynağı Raporu”na göre en önemli sorun yetenek açığı.

IAB Avrupa Eğitim Yürütme Komitesi’nin 28 Avrupa ülkesi başta olmak üzere, Asya ve Ortadoğu ülkelerinden toplam 454 eğitimci, insan kaynakları yetkilisi, sektör profesyoneli ve iş arayışında olan adayla yaptığı çalışmaya göre, dijitalde işe alımın önündeki en önemli sorun yetenek açığı.

ADAY AZ, MAAŞ BEKLENTİSİ ÇOK

Dijitalde İnsan Kaynağı Raporu 2019’un en dikkat çeken sonuçlarından biri, katılımcıların yüzde 75’inin, dijitalde işe alım için en önemli engelin yetenekli ve yetkin eleman eksikliği olduğunu belirtmesi oldu. İşe alınacak adayların yüksek maaş beklentileri de yüzde 54 ile ikinci en büyük engel olarak ortaya çıkıyor. Potansiyel adayların azlığı yüksek maaş beklentisine yol açıyor.

Dikkat çeken bir diğer sonuç ise geçen yıl olduğu gibi bu yılda işverenlerin teknik pozisyonlara ağırlık vermeye devam ediyor olması. Programatik yüzde 59, analitik yüzde 51 ile en çok ilgi gören pozisyonlar olurken, yüzde 44 ile sosyal medya ve yüzde 43 ile çapraz medya (cross – media) onların ardından geldi.

EĞİTİMLERE KATILIM ÇOK AZ

Rapor, şirket içi eğitimlere katılanların oranının istenilen düzeyde olmadığını da ortaya koydu. Ankete katılan az kıdemli ya da kıdemli çalışanlara göre şirketlerindeki pozisyonların sadece yüzde 30’undan azı son bir yılda eğitimlere katıldığını belirtiyor. Ayrıca eğitimlere ayrılan bütçelerde de sorun olduğunu ortaya koyan raporda, katılımcıların yüzde 44’ü bu bütçelerin artacağını düşünürken, yüzde 30’u eğitim bütçelerinin azalacağına inanıyor. Ankete katılanların yüzde 90’ı ise, kendi bütçelerinden karşılamaları gerekse de bu eğitimlerden yararlanmak istiyor.

Yetkinlikler konusunda işverenler ve çalışanlar, programatik ve analitiği en üst sıraya koyuyor. Üst sıralarda yer alan bir diğer konu ise insan becerileri.

EN ÇOK LINKEDIN’DEN BULUYORLAR

Araştırmaya göre işe alım kanallarına bakıldığında, en çok tercih edilen kanal yüzde 32 ile LinkedIn, yüzde 26 ile işverenin web siteleri ve kariyer portalları, yüzde 20 ile de iç referanslar.

Özel istihdam büroları ve beyin avcılarının tercih edilme oranı ise yüzde 13.

Listenin en sonunda ise sosyal medya iş grupları ve başka bir İK uzmanının referansı yer alıyor.

TEKNİK VE SOSYAL BECERİ

İşveren tarafından en çok aranan yetkinliklere bakıldığında ise ilk sırada hiç şüphesiz pozisyona bağlı olarak teknik özellikler geliyor (yüzde 67). İkinci sırada iletişim ve takım çalışması gibi sosyal beceriler (yüzde 52), üçüncü sırada ise proje yönetimi (yüzde 42) geliyor. Tabii en kıymetlisi üçünün kombinasyonu.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x