Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Çalışana nasıl teşekkür edilir?
27.07.2020
Blog
27.07.2020

Çalışana nasıl teşekkür edilir?

Çalışanları ödüllendirmenin, takdir etmeninin yarattığı etki çok büyük. Takdir edildiğini düşünen bir çalışan hem motive ve verimli hem de işine bağlı çalışıyor.

Çalışan bağlılığı programı Reward Gateway’in 1.500 çalışanla yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre çalışanlar olumlu geribildirim duymak istiyorlar. Araştırmaya göre Amerikalı çalışanların yüzde 75’i, eğer yöneticileri zamanında teşekkür ederse, motivasyonun ve şirket moralinin artacağı konusunda hemfikirler. Bununla beraber tutarlı geri bildirim konusunda çalışanlar, yöneticilerinin daha iyi olabileceğini söylüyorlar.

Diğer taraftan çalışanların sadece yüzde 20’si kabul ettikleri övgüden memnun kalmışlar.

Olumlu geribildirim vermek çalışan motivasyonu ve çalışan bağlılığı için çok değerli. Bir araştırmaya göre çalışanların yüzde 60’ı, takdir edilmeyi, para kadar önemli görüyorlar, yüzde 40’ı ise daha fazla takdir için daha çok enerji ve iş ortaya koyacaklarını söylüyorlar.

Hatta başka bir araştırmaya göre Y kuşağının yüzde 60’ı her gün yöneticilerinden takdir görmek ve duymak istiyor.

Bu sebeple yıllık performans görüşmelerinin yerini sık sık yapılan görüşmeler, hatta haftada bir yöneticilerle yapılan toplantılar alıyor.

Konu çalışan ödüllendirmeye gelince çalışanların aslında duymayı tek istedikleri şey samimi bir teşekkür.

İşte çalışana teşekkür etmenin farklı yolları:

Günlük olarak teşekkür edin

Çalıştığınız kişilere her günün sonunda basitçe teşekkür edin. Ofiste olmayan bir kişinin masasına teşekkür notu bırakabilirsiniz. Teşekkür özel günlere saklanmamalı, çalışana hemen anında teşekkür edilmeli.

Sık sık teşekkür edin

Sadece bir defaya mahsus değil, sık sık teşekkür edin. Bunu bir alışkanlık haline getirin, kurum kültürüne yayın.

El yazısıyla mektup yazın

Çalışan, bir projeyi başarıyla tamamladığında ya da bir işi bitirdiğinde ona kendi el yazınızla bir teşekkür mektubu yazabilirsiniz. Mektupta kişinin göstermiş olduğu güçlü yanları vurgulayabilir, yaptığı işin şirkete katkılarından bahsedebilirsiniz. Mektupla teşekkür etmek, teşekkürü daha kalıcı kılar, pek çok çalışan teşekkür mektuplarını saklıyor. 

Duyurun

Başarılı bir iş ortaya çıktığında bunu tüm şirket genelinde duyurun. Teşekkürü herkesin bilmesini sağlayın… Çalışanı üst yönetime takdim edin. Örneğin çalışanı üst yönetimle bir öğle ya da akşam yemeğinde bir araya getirebilirsiniz.

Hediye seçenekleri sunun

Çalışanlara küçük hediyeler sunabilirsiniz, bunun için hediye katalogları kullanılabilir, böylece çalışan kendi işine yarayan hediyeyi seçebilir.

Aileye teşekkür edin

Zorlu, uzun zaman boyunca devam eden, çalışanların sık sık mesai yapmak ya da hafta sonu çalışmak zorunda kaldıkları dönemlerde çalışanların ailelerine teşekkür etmek, oldukça kalp kazandıran bir yöntem. Çalışanların ailelerine bir teşekkür mektubu yazıp, onlara küçük bir hediye verebilirsiniz…

Çalışan takdir günü ya da haftası düzenleyin

Her yılın belirli bir günü ya da haftasını çalışan takdirine ayırıp, bu zaman diliminde çeşitli aktiviteler, partiler düzenleyebilir, her çalışana tek tek teşekkür edebilirsiniz. Eğer farklı lokasyonlarda çok sayıda çalışanınız varsa hazırladığınız videolarla ya da afişlerle teşekkür edebilirsiniz.

Küçük sürprizler hazırlayın

Ekibe ya da tüm çalışanlara teşekkür ederken, onlar için küçük sürprizler de hazırlayabilirsiniz. Küçük bir tatlı ya da farklı bir içecek ikram etmek havayı değiştirecektir.

Ayın çalışanı

Çalışanı, ayın çalışanı seçip, maille ve şirket içinde afişlerle duyurun. Bunu yaparken, nedenlerini de sıralayın…

Sürpriz bilet

Sözlü teşekkürün yanında çalışana bir film, tiyatro ya da konser bileti vermek, hediye çeki sunmak çalışanı daha da mutlu eder.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x