Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
2020'de İK yöneticilerinin 3 önceliği
02.02.2020
Blog
02.02.2020

2020'de İK yöneticilerinin 3 önceliği

Etrafımızın belirsizliklerle çevrildiği şu zamanlarda, İK liderleri de 2020’de kritik becerileri geliştirmeye, liderlik takımlarını desteklemeye ve değişim yönetimine odaklanacaklar.

Gartner’ın globalde 404 İK yöneticiyle yaptığı ‘2020 İK’nın Geleceği Araştırması’na (2020 Future of HR Survey) göre İK liderleri 2020’de

  • Organizasyon için kritik becerileri geliştirmeye,
  • Mevcut ve gelecekteki liderlik takımlarını desteklemeye,
  • Organizasyon tasarımı ve değişim yönetimine odaklanacaklar.

Bu öncelikler, ekonomik belirsizlikler, işgücü, çalışan ve çevre sorunlarının baş gösterdiği, dijital karmaşanın yeni normal haline geldiği günümüzde oluştu.

YETENEK YÖNETİMİ BAŞARISIZ OLUYOR

Şirketler otomasyon ve dijitalleşmenin üstesinden gelmeye çalışırken, bu arada yetkinlikler de değişti. CHRO’ların yüzde 66’sı, İK teknoloji liderlerinin yüzde 86’sı, 2020’de kritik yetkinlikler ve beceriler geliştirmeyi birinci öncelik olarak görüyorlar.

İK yöneticileri gelişmekte olan, var olan ve eski yetkinlikleri geliştirmenin ötesinde organizasyonları dönüştürmeyi ve karmaşa durumlarında hızlı cevap vermeyi sağlayacak yetkinlikler kazandırmalı.

Çalışanları değişim stratejisine dahil edin. Doğru çalışanları, doğru zamanda, doğru yollarla bağlayın.

Şirketler ihtiyaç duyulan yetkinlikleri benimsemek için pazar odaklı, öngörülü bir yaklaşım benimsemeliler.

LİDERLİK EKSİKLİĞİ

Liderlerin etkinliği şirketlerde bir tartışma konusu olarak kalmaya devam ediyor. Pek çok İK lideri, orta seviye ve kıdemli liderleri geliştirmenin sorun olduğunu düşünürken, diğerleri liderlik ekiplerinde çeşitliliğin olmamasından endişeli. CHRO’ların yüzde 57’si, eğitim ve gelişim liderlerinin yüzde 63’ü, 2020’deki en önemli önceliklerinin mevcut ve gelecekteki liderlik ekiplerini geliştirmek olduğunu söylüyorlar.

Liderler, gelecekte şirketlerini yönetme konusunda kendilerini rahat hissetmiyorlar, diğer taraftan organizasyonlar dönüşmeye devam ettikçe liderlik rolleri de sürekli değişmeye devam edecek.

Liderlik yeteneklerini geliştirmenin bir yolu da ‘tamamlayıcı liderleri’ eşleştirmek ve sorumlulukları paylaştırmak. Tamamlayıcı liderlik, bir liderin başka bir lider ya da liderlerle kurduğu uluslararası ortaklık. Amaç liderlik sorumluluklarını paylaşmak.

ORGANİZASYONEL TASARIM İÇİN UZMAN YOK

İK liderlerinin yüzde 56’sı organizasyonel tasarım ve yönetim değişiminin 2020’de en öncelikli gündemleri olduğunu söylüyorlar.

Pek çok İK yöneticisi, liderlerinin organizasyonun yeniden tasarımı ve değişimi konusunda donanımlı olmadıklarını düşünüyor. Bazıları şirketlerini nasıl değiştireceklerini bilmezken, bazı çalışanlar da tüm bu değişimlerden yorgun.

Bunlara da bakın
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x