Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Zorlu Center Teras Evler
R1 Blok, No: 111
Beşiktaş/İSTANBUL
+90212 269 92 10
info@assessment.com.tr
Katılımcılara Özel
Egzersizler Değerlendirme ve Gelişim Merkezi kapsamında toplam 5 farklı egzersize katılabilirsiniz. Firmanızın tercihine göre bu 5 egzersizden 2, 3, 4 ya da tümüne birden katılıyor olacaksınız.

Lütfen her egzersizden önce ilgili egzersiz hakkında bu sayfalarda yer alan bilgileri ve bilgilendirme kitapçığında aktarılan önerileri okuyun.
Grup Çalışması Egzersizi
Bu egzersizde sizden, diğer Katılımcılarla birlikte egzersiz içeriğinde belirtilen konu ve amaç doğrultusunda tartışarak ortak bir sonuca ulaşmanız istenmektedir. Egzersizde, önce tüm Katılımcılar aynı salonda egzersiz içeriği üzerinde bireysel olarak çalışmaktadır. Bu hazırlık süresinin ardından Danışmanlar uygulamaya katılarak süreci başlatmakta ve Katılımcıların kendi aralarında tartıştığı aşama gerçekleşmektedir. Uygulama boyunca Danışmanlarımız sizleri gözlemliyor ve söylediklerinizi ve yaptıklarınızı not ediyor olacaklar. Danışmanlar uygulama süresince size hiç soru sormayacak, tartışma esnasında araya girmeyecek ve sizlerden gelebilecek sorulara yanıt vermeyecektir.

Bu egzersizde başkalarıyla etkileşim içerisindeyken nasıl davrandığınız gözlemlenmekte; başkalarıyla işbirliği içerisinde hareket edebilme, karşısındaki kişiyi kendi görüşü doğrultusunda yönlendirme ve iletişim gibi yetkinlikleriniz değerlendirilmektedir.
Analiz Egzersizi
Egzersiz kapsamında size bir görev verilecek ve bu görevle ilgili bilmeniz gereken tüm detayların yer aldığı egzersiz içeriği üzerinde çalışıp aksiyon planları oluşturmanız ve bunları sözlü olarak aktarmanız istenecektir.

Egzersiz içeriği üzerinde 40 dakika (süre kullanılan egzersize göre farklılık gösterebilir) bireysel olarak hazırlık yaptıktan sonra Danışmana egzersizde beklenen görev doğrultusunda yapacaklarınızı özetleyen bir sunum gerçekleştireceksiniz. Aktarımınız için size 15 dakika verilecek ve bu süre boyunca Danışman size soru yöneltmeyecektir. Ardından Danışman size çeşitli sorular yöneltecektir. Bu sorular sizi sorgulamak amacıyla değil aktardıklarınızı netleştirmek adına sorulmaktadır.

Bu egzersizde verileri nasıl analiz ettiğiniz, kararlarınızı nasıl yapılandırdığınız, egzersiz içeriğinde yer alan konulara nasıl yaklaştığınız ve aktarımınızı gerçekleştirirken nasıl iletişim kurduğunuz ve karşı tarafı etkileme becerileriniz değerlendirilmektedir.
Bekleyen İşler Egzersizi
Bekleyen İşler egzersizinde size içerisinde çeşitli işlerin yer aldığı bir içerik verilecektir. Yapmanız gereken bu işleri öncelik sırasına dizmeniz ve yaptığınız sıralamayı gerekçeleriyle birlikte Danışmana aktarmanızdır.

Egzersiz içeriği üzerinde bireysel olarak hazırlık yaptıktan sonra Danışmana işleri nasıl önceliklendirdiğinizi anlatacağınız bir aktarımda bulunacaksınız. Aktarımınızın ardından Danışman size sorular yöneltecektir. Bu sorular sizi sorgulamak amacıyla değil, yaptığınız önceliklendirmelerin nedenlerini daha iyi anlayabilmek adına sorulmaktadır.

Bu egzersizde nasıl planlama yaptığınız, zamanınızı nasıl kullandığınız, karşılaştığınız sorunlara nasıl çözüm ürettiğiniz ya da olası sorunlara ilişkin öngörüde bulunabilmeniz ve egzersiz içeriğinde yer alan konulara yaklaşımlarınız değerlendirilmektedir.
Gerçekleri Bulma Egzersizi
Gerçekleri Bulma egzersizinde size bir durum verilecek ve bu durumla ilgili iki alternatiften birini seçmeniz istenecektir. Seçim yapabilmenizi sağlayacak yeterli veriye sahip olmadığınız için sorular sorarak Danışmandan bilgi toplamanız gerekmektedir.

Egzersiz kapsamında soru üretmeniz için size kısa bir süre verilecek, ardından Danışman karşınıza gelecek ve ürettiğiniz soruları kendisine yönelteceksiniz. Danışmanın elinde konuyla ilgili sorabileceğiniz ya da konuyla ilgili karar vermek için işe yarar nitelikte olan olası soruların yanıtları yer almaktadır. Sorularınızı tamamladıktan sonra sizden karar vermeniz istenecek ve kararınızı açıklamanızın ardından danışman sormadığınız konu başlıklarıyla ilgili size yeni bilgiler aktaracaktır. Danışmanın vereceği ek bilgiler doğrultusunda kararınızı yeniden değerlendirip nihai kararınızı iletmeniz istenecektir.

Bu egzersizde bir konu hakkında karar vermek için nasıl veri topladığınız, elde ettiğiniz veriler doğrultusunda kararınızı nasıl yapılandırdığınız, kararınızı vermeye etki eden konu başlıklarına yönelik yaklaşımlarınız ve bunları karşı tarafa etkin bir biçimde aktarma becerileriniz değerlendirilmektedir.
Rol Oyunu Egzersizi
Rol Oyunu uygulamasında Danışman ya da Rol Oyuncusu, egzersiz içeriğinde size verilen göreve uygun olarak çalışanınız, iş arkadaşınız ya da müşteriniz rolünde karşınıza gelecektir. Sizden bu kişiyle bir görüşme gerçekleştirerek yaşadığı sorunu çözmeniz beklenmektedir.

Danışman ya da Rol Oyuncusuyla karşı karşıya gelmeden önce rolünüz ve görüşmenin konusunu içeren egzersiz içeriği size verilecek ve egzersiz üzerinde bireysel olarak hazırlık yapmanız sağlanacaktır. Ardından Danışman ya da Rol Oyuncusu karşınıza gelecek ve egzersiz başlayacaktır.

Bu egzersizde bir başkasıyla bire bir etkileşim içerisindeyken kendinizi nasıl ifade ettiğiniz, karşı tarafı ikna etmek ve etkilemek adına neler yaptığınız, sorunları nasıl ele aldığınız ve çözüm üretme becerileriniz değerlendirilmektedir.
Yetkinlik Bazlı Mülakat
Yetkinlik bazlı mülakat, size geçmiş iş deneyimlerinizden örnekler vermenizi gerektiren çeşitli soruların sorulduğu yapılandırılmış bir mülakat türüdür.

Değerlendirme ve Gelişim Merkezi simülasyon içeren egzersizlerden oluşmaktadır; yetkinlik bazlı mülakat ise Katılımcının beyanına dayalı bir değerlendirme içerdiği için bu tür egzersizlerden birisi olarak kabul edilmez. Bu nedenle Assessment Systems Değerlendirme ve Gelişim Merkezi uygulamalarında yetkinlik bazlı mülakat kullanılması halinde, nihai değerlendirmelerde ikincil veri kaynağı olarak kabul edilir. Uygulamada Danışman size geçmiş iş deneyimlerinizden örnekler vermenizi gerektiren çeşitli sorular yöneltecektir. Her soru belirli bir yetkinliğinizin değerlendirilmesine yöneliktir. Sorulara vereceğiniz yanıtların mutlaka geçmişte birebir sizin yaşadığınız ve aktif rolünüzün olduğu olaylardan oluşması gerekmektedir. Danışman sorusunu sorduktan sonra, anlattıklarınıza bağlı olarak olayı daha iyi anlamak için size ek sorular yöneltebilir.

Yetkinlik bazlı mülakatta hemen her yetkinlik değerlendirilebilir. Uygulamada hangi yetkinliklerin değerlendirileceği, Değerlendirme ve Gelişim Merkezi kapsamında değerlendirilmesi düşünülen yetkinliklere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bir yetkinlik bazlı mülakat uygulamasında size 4 ile 6 farklı yetkinlikle ilgili soru yöneltilebilir.
Bu web sitesinde size daha iyi hizmet sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için Kişisel Bilgilerin Korunması sayfasında bulunan çerezler bölümünü inceleyebilirsiniz.
x