Kaynaklar

22.07.2015

FVAT-S’in Yaş ve Cinsiyet Gruplarında Ölçme Değişmezliği ve Madde İşlev Farklılığının İncelenmesi
ECPA, Avrupa Psikolojik Ölçme ve Değerlendirme Kongresi, 22-25 Temmuz 2015

Assessment Systems, 22-25 Temmuz 2015 tarihleri arasında Avrupa Psikolojik Ölçme ve Değerlendirme Derneği EAPA tarafından bu yıl Zürih’te 13.'sü düzenlenen Avrupa Psikolojik Ölçme ve Değerlendirme Kongresi ECPA'ya katıldı. “Ölçme değişmezliği” konusunda gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sonuçları hakkında bilgi edinmek için araştırma özetini indirebilirsiniz.

Raporu İndir
29.06.2016

Zorlu Kararlar: Durumsal Yargı Testlerinin Değerlendirmede Kullanılması
Yazar: Dan Hughes, a&dc - Ürün Geliştirme Direktörü Çeviri: Eren Suna, Assessment Systems - Ölçme ve Değerlendirme Yöneticisi

İş hayatında çeşitli pozisyonlarda etkin performans gösterebilmek için yargılama (akıl yürütme) kritik bir beceridir. Alınan bazı kararlar yalnızca formal prosedürlerin izlenmesini gerektirse de çalışanlar, karşılaştıkları zorlu durumlarla basa çıkmak için yargılama becerilerini sıklıkla kullanmaktadırlar. Örneğin, çalışanlar kendilerine yeterince yardımcı olmayan iş arkadaşlarıyla çalışmak, öncelikler arasında denge kurmak ya da beklenmedik aksilikler karsında uygun tepkiyi göstermek durumunda olabilirler. Durumsal Yargı Testleri (DYT, Situational Judgement Tests), adayların ve çalışanların yargılama becerilerini değerlendirmek için etkin bir teknik olarak öne çıkmaktadır. Durumsal Yargı Testlerinin kullanım sıklığı ve popülaritesi giderek artmakta, geleneksel psikometrik araçlar olan Bilişsel Beceri Testleri ve Kişilik Envanterlerinin yanı sıra kullanılmaktadır.

Raporu İndir
04.10.2016

Perakende sektöründe işe alım süreçlerini güçlendirerek çalışan devrinin önüne geçmek mümkün!
Yazar: Levent Sevinç, Assessment Systems - Kurucu ve CEO

Perakende sektöründe mağaza çalışanlarının devir oranının yüksek olduğu bilinen bir gerçek. Sektör pek çok kişi için zor sayılabilecek çalışma koşullarına sahip. Hafta sonu ya da tatil dönemlerinde açık olmak zorunda olması, vardiyalı çalışma sistemine bağlı olarak çalışma saatlerinin net olmaması, yapılan işin bütün gün ayakta durmayı gerektirmesi nedeniyle zahmetli olması, maliyetlerin düşük tutulması için az sayıda kişi istihdam edilmesi ve bu yüzden iş yükünün çokluğu ve tüm bunlara karşılık ücretlerin tatminkar olmaması bu alanda çalışmaya başlayanları yıldıran temel faktörler olarak görülüyor. Bu zorluklara rağmen sektöre giriş yapanlar elbette var ve bu kişilerin amacı genellikle kısa süreli gelir elde etmek oluyor. Evlenene kadar çalışmayı düşünen genç kızlar, askere kadar ya da öğrencilik süresince çalışıp para kazanmayı amaçlayan genç erkekler için sektör cazip geliyor. Sonuç olarak sektöre giren çalışanlar hızlı bir biçimde sektörden çıkıyor ve kalıcılık sağlanamıyor.

Raporu İndir
09.01.2017

2017 İK Trendleri
Yazar: Levent Sevinç, Assessment Systems - Kurucu ve CEO

Son dönemde İnsan Kaynakları alanında radikal sayılabilecek değişiklikler ortaya çıkıyor. Bu değişikliklerin temel özelliği İnsan Kaynakları fonksiyonlarının klasik işleyişini dönüştürüyor olması. Performans değerlendirmede puanlamanın ortadan kalkması, çalışma ortamının tasarımı, dijital unsurların kullanımı ve analitik yöntemlerden insan yönetiminde daha yoğun olarak yararlanılması İnsan Kaynakları profesyonellerinin daha önceden alışık olduğu uygulamalar değil. Şu an bu değişiklikler yaygınlık kazanmamış olsa da kısa sürede yaygınlık kazanacak. Bu önemli değişikliklerin ortaya çıkmasına yol açan temel unsurlar ise dijitalleşme ve yeni neslin kendine has özellikleri. 

Raporu İndir