Levent Sevinç, Kurucu ve CEO

Levent Sevinç, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü’nden 1997 yılında fakülte birincisi olarak mezun olmuş ve Davranış Bilimleri alanında yaptığı yüksek lisansını “Duygusal Zekanın Kariyer Başarısına Etkisi” konulu tez çalışması ile tamamlamıştır. Halen İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları alanında doktorasına devam eden Sevinç, bugüne kadar insan kaynakları, pazarlama yönetimi ve örgütsel davranış alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yirmiye yakın akademik yayın gerçekleştirmiştir.

Sevinç tarafından geliştirilen değerlendirme araçları, Türkiye’de çeşitli büyük ölçekli kuruluşlarda tüm insan kaynakları süreçlerinde kullanılmaktadır. Sevinç’in 2003 yılında geliştirdiği “EICOM Yetkinlik Envanteri”, Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır.

2007 yılına kadar ülkemizin önde gelen banka ve holdinglerin insan kaynakları departmanlarında görev yapan Sevinç, kurumlara rekabet avantajı kazandıran en önemli kaynağın insan olduğuna ve insana ilişkin verilen kararların objektif verilere dayanması gerektiğine her zaman inandı. İnsan psikolojisini anlamaya ve davranışlarını tahmin etmeye yönelik arzusu, sektördeki deneyimleri ve akademik bilgisiyle birleşince Assessment Systems’ı kurmaya karar verdi.

Assessment Systems, psikolojik ölçme ve değerlendirme alanına odaklanmış az sayıda şirketten biri olarak bugün sektörde önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Güvenilirliği ve geçerliliği uluslararası akademik çevrelerde kanıtlanmış yöntemlerle Türk firmalarına ve Türk çalışanlarına yönelik esnek ve pratik ölçme ve değerlendirme araçları sunmaktadır.