Değerlendirme ve Gelişim Merkezi Süreci

Değerlendirme ve Gelişim Merkezi öncesinde değerlendirilecek kişilerin hangi yetkinlikler itibariyle değerlendirileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla öncelikle kurumun yetkinlik modeli temel alınmakta ve uygulamada değerlendirilecek her bir yetkinlik için davranışsal göstergeler belirlenmektedir.

Davranışsal göstergelerin kurumun yetkinlik modelinde belirlenmemiş olduğu durumlarda söz konusu göstergeler farklı seviye ve pozisyonlar için hazırlanmış yetkinlik setlerini içeren Assessment Systems Yetkinlik Sözlüğü temel alınarak belirlenmektedir.

Uygulama Öncesi Uygulama ve Sonrası
Yetkinliklerin ve Değerlendirme Kriterlerinin Belirlenmesi Egzersiz Türlerinin Belirlenmesi Egzersizlerin Belirlenmesi Uygulama,Geribildirim ve Raporlama Yönetim Sunumu

Değerlendirme ve Gelişim Merkezi uygulaması yapılandırılırken öncelikle Yetkinlik - Egzersiz matrisi oluşturulmaktadır. Matris oluşturulurken Değerlendirme ve Gelişim Merkezinin temel kuralları dikkate alınmaktadır.

  • Her egzersizde en fazla 6 yetkinlik değerlendirilmektedir.
  • Uygulamada değerlendirilenn yetkinliklerin sayısı kullanılan egzersiz sayısına bağlı olarak değişmektedir.
  • Envanter uygulaması kişinin kendisini nasıl değerlendirdiğini belirlemek için yapılmaktadır. Ancak nihai değerlendirmede kişinin uygulamada sergilediği davranışlar esas alınmaktadır.
  • Her yetkinlik en az 2 ya da 3 egzersizde farklı değerlendiriciler tarafından değerlendirilmektedir.
KATILIMCILARA ÖZEL
Eğer çalıştığınız ya da iş başvurusu yaptığınız kurum tarafından Değerlendirme ve Gelişim Merkezine davet edildiyseniz, süreç hakkında detaylı bilgi almak ve işe yarar ipuçları edinmek için sitemizin Katılımcılara Özel bölümünü ziyaret edebilir ya da Değerlendirme Merkezi Katılımcı Bilgilendirme Kitapçığımızı ya da Gelişim Merkezi Katılımcı Bilgilendirme Kitapçığımızı indirebilirsiniz.