Toplu ya da Münferit İşe Alım

Toplu ya da münferit işe alım süreçlerine yönelik çözümlerimiz, sürekli işe alım gerçekleştirilen devir oranı yüksek pozisyonlar ya da firma için kritik olarak kabul edilebilecek pozisyonlar için gerçekleştirilen toplu ya da münferit işe süreçlerinde deneyimsiz ya da deneyimli adaylar içerisinden pozisyona uygun olanların kuruma kazandırılmasını amaçlamaktadır.

Toplu ya da münferit işe alım süreçlerinde farklı pozisyonlarda adayların değerlendirileceği unsurlara bağlı olarak aşağıda yer alan araç ve yöntemlerden biri ya da birkaçı kullanılabilmektedir. Sürecinize uygun çözümleri sunabilmemiz için lütfen Assessment Systems Yetenek Uzmanı ile hemen iletişime geçiniz.

İletişim Formu

Çağrı Merkezi

Çağrı merkezi pozisyonları işgücü devir oranının yüksek olduğu pozisyonlardan birisidir. Yapılan işin bir meslek olarak görülmeyip geçici bir iş olarak algılanması, çalışma koşulları ve işin içeriği nedeniyle başka bir alanda çalışma isteği sektörde sürekli açık pozisyonların var olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle işe alım sürecinde hem verimli hem de uzun soluklu çalışacak doğru adayların kuruma kazandırılması önemlidir.

Satış

Satış pozisyonu doldurulması zor pozisyonlardan birisidir. Satış mesleğinin bir meslek olarak görülmemesi ya da olumlu olarak algılanmaması adayların önemli bir kısmının satış yetkinliklerine sahip olsalar dahi iş başında başarısız olmalarına yol açmaktadır. Öte yandan satışın gerektirdiği sosyal becerilere sahip olmak da kolay bulunur değildir. Bu nedenle bu meslekte işgücü devir oranı yüksek olmaktadır. Bu nedenle işe alım sürecinde doğru adayların kuruma kazandırılması önemlidir.

Tıbbi Mümessil

Tıbbi Mümessil pozisyonu nitelikli satış pozisyonlarından birisidir. İşin zorluğu etkin Tıbbi Mümessillerin istihdam edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle işe alım sürecinde doğru adayların kuruma kazandırılması önemlidir.

Bilgi Teknolojileri

Bilgi Teknolojileri pozisyonları teknik iş bilgisi yüksek ve davranışsal özellikleri uygun adayları bulamanın zorluğundan dolayı doldurulması kolay olmayan pozisyonlardan birisidir. Bu alanda çalışanların sık iş değiştirmesi ise karşılaşılan bir başka sorundur. Bu nedenle, işe alım sürecinde doğru adayların kuruma kazandırılması önemlidir.

Mavi Yaka

Mavi yaka pozisyonları verimliliğin ön plana çıktığı pozisyonlardan birisidir. Bu nedenle işe alım sürecinde verimliliği yüksek işe uygun adayların kuruma kazandırılması önemlidir.

Diğer Pozisyonlar

Diğer pozisyonlar için hangi unsurların ölçülmesi gerektiği ve bu amaçla ne tür değerlendirme araç ve yöntemlerinin kullanılması gerektiği konusunda destek almak için Assessment Systems Yetenek Uzmanı ile hemen iletişime geçiniz

İletişim Formu